Ferrari show în Mexic! Charles Leclerc va pleca din nou din pole position, în timp ce Sainz s-a clasat al doilea

Formula 1

Charles Leclerc (Ferrari) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu din Mexic, a 19-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

• Cursa este programată la ora 22.00 şi va putea fi urmărită în direct pe canalele Orange Sport

Pentru Leclerc va fi al patrulea pole position din acest sezon.

Al doilea în calificări s-a clasat colegul său de la Ferrari, Carlos Sainz.

Pe trei a terminat campionul mondial Max Verstappen, pe patru Daniel Ricciardo, pe cinci Sergio Perez, pe şase Lewis Hamilton, pe şapte Oscar Piastri, pe opt George Russell, pe nouă Valtteri Bottas şi pe zece Zhou Guanyu.

Locul patru reuşit de Ricciardo este cel mai bun al AlphaTauri după Qatar 2021 şi al pilotului australian după Belgia 2021.

Afla mai multe despre: charles leclercmp al mexiculuipole positionferrari