Final de drum pentru România U19. Tricolorii au pierdut şi cu Franţa şi au încheiat pe locul 3 Turneul de Elită de la Paris

Echipa națională

Echipa naţională de fotbal U19 a României a pierdut, marţi, la Orleans, în Franţa, scor 2-4, meciul disputat împotriva Franţei U19, în Turneul de Elită. România s-a clasat pe locul al treilea în grupa 1 şi a ratat calificarea la Euro.

Franţa U19 a condus cu 2-0 după primul sfert de oră, prin golurile marcate de Diop (min. 13) şi Efekele (min. 15). Rareş Pop a redus din diferenţă, în minutul 30, dar francezii au încheiat repriza cu un avantajde două goluri, după reuşita din minutul 43 a lui Doue.

Atanas Trică a înscris al doilea gol al tricolorilor în minutul 77, iar Ben Seghir a stabilit rezultatul final cu un gol din penalty, în minutul 81, după ce Grigore-Huideş l-a faultat în careu pe Efekele.

România U19 a pierdut cu 2-4 şi s-a clasat pe locul 3 în grupa 1, cu 3 puncte. Grupa a fost câştigată de Norvegia, echipă care s-a şi calificat pentru turneul final al Euro U19, care va avea loc în acest an.

1. Norvegia 3 3 0 0 8-2 9p
2. Franţa 3 2 0 1 5-3 6p
3. ROMÂNIA 3 1 0 2 4-8 3p
4. Irlanda de Nord 3 0 0 3 2-6 0p
  • ROMÂNIA U19: Dincă – Maftei, Grigore-Huideş, Paşcalău, Borza – Mazilu (Musi 64), Martinovic (Radaslavescu 64), Vulturar (Sala 46), Boţogan, R. Pop (Kovacs 82) – Burnete (Trică 64). SELECŢIONER: Alexandru Pelici
  • FRANŢA U19: Risser – Koudou, El Hannach, Yoro, Muntu Wa Mungu – Kari (Ugochukwu 76), Zaïre-Emery, Ben Seghir – Diop (Kumbedi 68), Efekele, Doué. SELECŢIONER: Lionel Rouxel

Afla mai multe despre: romania