Flavius Stoican îşi ţine jucătorii cu picioarele pe pământ după victoria de la Arad: ”Nu trebuie să ne luăm nasul la purtare”

Echipa FC Botoşani a învins vineri, în deplasare, echipa UTA Arad, scor 2-0, într-un meci contând pentru etapa a 4-a din play-out-ul Superligii.

FC Botoşani a deschis scorul la Arad prin Mailat, în minutul 12, şi l-a majorat în minutul 35, când tot Mailat a înscris cu un şut de la distanţă, profitând de o gafă a portarului Kucher.

În minutul 72 arădenii au cerut penalti pentru un presupus henţ al lui Pius, arbitrul Andrei Chivulete a dictat iniţial lovitură de pedeapsă, dar, după consultarea sistemului VAR, a revenit asupra deciziei. În minutul 90+3 Keseru a trimis în bară o lovitură liberă.

”Un joc solid al echipei. Vreau să îmi felicit jucătorii. Ne uităm în sus, avem o mai mare linişte, nu ne luăm nasul la purtare, mai avem multe de spus. Sunt jucători care au potenţial, eu îi pun doar în teren. Nu aş vrea azi să îi laudă şi meciul următor să mă dezamăgească! Putem mult mai mult.

Nu ştiu de unde plecarea asta a mea din vară, zvonurile ăstea, eu am o înţelege cu Iftime. . Azi am făcut o partidă bună şi vreau şi la următorul meci cu U Craiova să facem un meci bun”, a declarat Stoican după meci.

Cu această victorie FC Botoşani este pe locul 3 în play-out-ul Superligii, cu 26 de puncte, la doar un punct de lider. UTA are 18 puncte şi este pe locul 8, de baraj.

Echipele care au evoluat:

UTA ARAD: Kucher - R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Roger (Otele 68) – P. Anton (Cascini 46), Batha (Keseru 77) – Postolachi (Aly Abeid 46), Ubbink (Willie Barbosa 46), R. Pop – Milosevic. ANTRENOR: Laszlo Balint

FC BOTOŞANI: Ducan - Petro, Şeroni, Pius, Ţigănaşu – Dican (Golofca 90), Ed. Florescu (Cioiu 74), A. Ivanov – A. Dragu (Sekou Camara 73), M. Roman II (Sadiku 90), Mailat (Burlacu 90). ANTRENOR: Flavius Stoican

Afla mai multe despre: fc botosaniflavius stoican