Florin Răducioiu nu-i iartă pe francezi: ”Nu sunt fan Franţa! Nu uit când ne-au făcut ţigani” | EXCLUSIV

Cupa Mondială

Echipa naţională a Franţei a învins sâmbătă, scor 2-1, reprezentativa Danemarcei, într-un meci contând pentru grupa D a Cupei Mondiale din Qatar.

Franţa a deschis scorul prin Mbappe, în minutul 60, când atacantul lui PSG a reluat în plasă centrarea lui Theo Hernandez. Golul egalizator a venit la primul şut pe poartă al danezilor, în minutul 68, când Andreas Christensen a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 85 Mbappe a marcat din nou, din centrarea lui Griezmann.

Franţa s-a impus cu 2-1 şi este deja calificată în optimile Cupei Mondiale.

Florin Răducioiu i-a urmărit pe francezi, însă a recunoscut că nu simpatizează naţionala lui Didier Deschamps. Motivul?

De-a lungul timpului au existat destule momente tensionate derivate din asocierea pe care francezii o fac faţă de România, pe care o consideră ”o ţară de ţigani”.

Răducioiu a amintit un exemplu din anii 1990, mai exact de la Camionatul de Fotbal, când presa din Franţa ne făcea ”ţigani”.

”Nu îmi place Franţa. Nu ţin cu ei. Din mai multe motive. Chestii din trecut. Nu e momentul acum. E o legătură cu cariera mea, am fost făcuţi ţigani de către ei. Era pe cale să se declanşez un război diplomatic. Când am jucat cu ei, s-au făcut declaraţii că suntem ţigani. S-a vorbit mult atunci, aşa ne-au făcut. Nu vreau să dezbat acum...

Dar m-a deranjat mult atunci. Nu m-am înteles cu Didier Deschamps, mi se pare, oricum, Franţa o echipă destul de norocoasă. Mbappe este un fenomen, au jucători importanţi. Au potenţial ofensiv, au patru muşchetari care rezolvă meciurile. Nu sunt fan Franţa, sunt fan Brazilia”, a răbufnit Răducioiu la Orange Sport.

Au evoluat următoarele echipe:

FRANŢA: Lloris - Kounde, Varane (Konate 75), Upamecano, T. Hernandez – Griezmann (Fofana 90+2), Tchouameni, Rabiot – Dembele (K. Coman 75), Giroud (M. Thuram 63), Mbappe. ANTRENOR: Didier Deschamps

DANEMARCA: Schmeichel – J. Andersen, A. Christensen, Nelsson – Kristensen (Bah 90+2), Hojbjerg, Eriksen, Maehle – Lindstrom (Norgaard 85), Cornelius (Braithwaite 46), Damsgaard (Dolberg 73). ANTRENOR: Kasper Hjulmand

Florin Răducioiu nu şi-a primit nici acum salariile restante de la Dinamo: ”Mi-au lăsat un gust amar. Sunt foarte dezamăgit” | EXCLUSIV

Afla mai multe despre: florin raducioiufranţacm