Formula 1 | Verstappen a câştigat Marele Premiu al Arabiei Saudite

Formula 1

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, sâmbătă, Marele Premiu al Arabiei Saudite, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Verstappen s-a impus şi în prima etapă, în Bahrain.

Pe locul doi s-a clasat Sergio Perez (Red Bull), pe trei a terminat Charles Leclerc (Ferrari), pe patru Oscar Piastri (McLaren), pe cinci Fernando Alonso (Aston Martin) şi pe şase George Russell (Mercdes).

Debutantul Oliver Bearman, de la Ferrari, în vârstă de doar 18 ani, a ocupat locul 7, astfel că a obţiinut puncte.

• Ramadanul, o lună sfântă în religia musulmană, începe în acest an la 10 martie şi durează până la 9 aprilie, iar Formula 1 a trebuit să se adapteze la acest calendar religios în primele două etape ale sezonului, în Bahrain şi în Arabia Saudită. Astfel, cursele au fost programate sâmbătă.

Etapa a treia, Marele Premiu al Australiei, va avea loc în data de 24 martie, la Melbourne.

Afla mai multe despre: verstappenmarele premiuarabia saudită