Fosta adversară a României exultă: "Ne-am calificat în sferturi cu stil, nu cu noroc"

EURO

Elveţia "a trimis un mesaj puternic" învingând Italia "cu stil" în optimile de finală de la EURO 2024, a subliniat selecţionerul Murat Yakin.

"Am transmis un mesaj puternic în acest meci, prin felul în care am jucat, am arătat că putem domina şi ataca.

Am câştigat da, însă cu stil, am dominat toate sectoarele jocului, am marcat la momentul potrivit şi asta ne-a permis să controlăm meciul", a afirmat Yakin într-o conferinţă de presă.

Elveţia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins echipa Italiei, deţinătoarea titlului, cu scorul de 2-0, sâmbătă, pe Olympiastadion din Berlin.

Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) şi Ruben Vargas (46), în faţa deţinătoarei trofeului.

"Este important să savurăm, în această seară, valul de entuziasm pe care l-am creat. Am făcut-o cu sânge, sudoare şi lacrimi, nu cu noroc", a declarat Yakin.

Elveţia va juca în sferturi cu învingătoarea meciului dintre Anglia şi Slovacia.

Afla mai multe despre: elvetiaeuro 2024