Fostul jucător de la CFR Cluj l-ar putea înlocui pe Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul făcut de presa din Spania

Tehnicianul italian al echipei Brighton, Roberto de Zerbi, ar putea prelua formaţia Real Madrid din 2024, după plecarea lui Carlo Ancelotti.

Potrivit Cadena Ser, oficialii madrileni apreciază jocul echipei Brighton sub comanda lui De Zerbi.

În vârstă de 44 de ani, De Zerbi a evoluat la CFR Cluj în perioada 2010/2012.

Din 2022, el este antrenor al echipei Brighton.

Carlo Ancelotti va pleca de la Real Madrid la finalul sezonului, în iunie 2024, urmând cel mai probabil să preia naţionala Braziliei.

Un alt nume vehiculat pentru a-i lua locul lui Ancelotti este spaniolul Xabi Alonso, în prezent antrenor la Bayer Leverkusen.

Real Madrid şi-a revenit după derby-ul cu Atletico, dar Spania are un lider surpriză. Rezultatele zilei în La Liga

Real a reuşit să îşi revină după eşecul din derby-ul cu Atletico Madrid, dar Girona este surpriza absolută din acest sezon La Liga.

Real Madrid a trecut cu 2-0 de Las Palmas, în etapa a şaptea din La Liga.

”Galacticii” au dat lovitura cu ajutorul golurilor marcate de Brahim Diaz şi Joselu, în minutele 45+3 şi 54.

În aceeaşi etapă, Girona a învins-o, în deplasare, pe Villarreal, scor 2-1, şi este lider în La Liga, după şapte etape,  cu 19 puncte, cu unul peste Real (18 puncte) şi cu două peste FC Barcelona (17 puncte).

Pe Estadio de la Ceramica, Villarreal a deschis scorul în minutul 49, dintr-un penalty transformat de Dani Parejo.

Girona a reacţionat rapid şi, după golul egalizator marcat de Artem Dovbyk, în minutul 56, cu o lovitură de cap, a urmat şi de al doilea gol, înscris de Eric Garcia, în minutul 61, tot cu capul.

Oaspeţii au mai avut şi o bară, în minutul 78, prin Christian Stuani, impunându-se în final cu 2-1.

Totodată, Girona şi Barcelona rămân singurele echipe neînvinse din campionat.

Afla mai multe despre: roberto de zerbireal madridla liga