Fotbalistul de la Dinamo pe care Cornel Dinu îl vede la naţionala României: „Are mobilitate, e tehnic, pătrunde foarte bine!”

Dinamo București

Dinamo a obţinut prima victorie din acest sezon, după ce s-a impus, scor 1-0, în faţa celor de la FC Botoşani.

La finalul meciului, Cornel Dinu a avut un remarcat pe care îl vede foarte bun pentru echipa naţională în viitor. Este vorba despre Costin Amzăr, fundaşul stânga al dinamoviştilor. Fostul mare fotbalist a remarcat mai multe calităţi la apărătorul de 20 de ani.

„Din punct de vedere defensiv, jucătorul care mie îmi place şi care se impune, chiar poate spre viitorul apropiat să ajungă şi în vederile echipei naţionale, este fundaşul stânga Amzăr. Care are mobilitate foarte bună. Pătrunde, e tehnic, are şi joc defensiv şi un plasament destul de eficient”, a declarat Cornel Dinu, potrivit Fanatik.

• 200.000 de euro este cota de piaţă a lui Costin Amzăr, potrivit Transfermarkt.com

Cei trei jucători remarcaţi de Cosmin Moţi după prima victorie a lui Dinamo

Meciul de pe stadionul Arcul de Triumf a început cu Dinamo în atac, gazdele punându-l la încercare pe Ducan în câteva rânduri. Prima repriză s-a încheiat însă fără gol marcat. În minutul 62 Politic a trimis în bară, dar Dinamo a reuşit sa marcheze golul victoriei în minutul 90+6, prin Ţîră. Este prima victorie a dinamovistilor în actualul sezon.

Cosmin Moţi a urmărit partida şi a tras primele concluzii: ”Dinamo are jucători cu calitate!”.

”Au jucători tineri cu calitate, mai au nevoie să zic aşa de un pic de de încredere şi cred că totul va fi ok. Fanii dinamovişti sunt la cel mai înalt nivel, mă bucur că sunt la stadion că susţin echipa pentru că au nevoie!

În afară de fundaşii centrali care mi-au placut şi au jucat bine, mi-a plăcut şi Bani şi Politic. Amzar ... fundasul stânga chiar mi-a plăcut cum a jucat. Îmi doresc dacă se poate să se califice toate echipele pentru că avem nevoie de puncte şi cu cât mai mulţi cu atât mai bine”, a declarat Cosmin Moţi.

Afla mai multe despre: dinamocostin amzarcornel dinu