Fotbalistul român care a debutat în Bundesliga! Jucătorul a fost aruncat în luptă chiar într-o partidă în care echipa lui a fost umilită de RB Leipzig

Andreas Ivan, fotbalist român în vârstă de 28 de ani, care a fost născut la Piteşti, a debutat în Bundesliga.

Echipa germană RB Leipzig a câştigat marţi, în deplasare, scor 6-1, meciul disputat în compania formaţiei Schalke 04, în deschiderea etapei a 17-a din Bundesliga.

RB Leipzig a deschis scorul pe Veltins-Arena încă din minutul 7, prin Andre Silva, şi a făcut 2-0 în minutul 15, la golul lui Benjamin Henrichs. Dominarea totală a oaspeţilor din prima repriză s-a concretizat în alte două goluri, marcate de Andre Silva, în minutul 44, şi de Timo Werner, în minutul 45+2.

Soichiro Kozuki a înscris golul de onoare al gazdelor, în minutul 56, iar Schalke a atacat poarta lui Blaswich în speranţa unei reveniri. Însă golurile au picat tot în poarta lui Schwolow. Dani Olmo a înscris în minutul 83, iar Yussuf Poulsen a stabilit scorul final în minutul 89.

Antrenorul lui, Shalke, Thomas Reis, a decis să apeleze la serviciile jucătorului român, care evoluează în echipa a doua a nemţilor.

Aceasta a fost prima apariţie a lui Andreas Ivan, jucător de bandă, în Bundesliga. Jucătorul l-a impresionat pe antrenorul lui Shalke, după ce a reuşit să marcheze în 16 meciuri pentru echipa secundă a germanilor 5 goluri, la care se adaugă 5 pase decisive.

Ivan a fost în lot şi la partida din etapa trecută cu Eintracht Frankfrut, scor 0-3.

Fotbalistul român a fost la juniorii lui VfB Stuttgart, unde a fost coleg cu Joshua Kimmich şi Serge Gnabry.

Ivan a mai evoluat pentru echipele Stuttgarter Kickers, Rot-Weiss Essen, Wuppertaler SV, Waldhof Mannheim, New York Red Bulls, VfR Aalen, SG Sonnenhof Grossaspach şi Rot Weiss Ahlen.

Cu 6-1, RB Leipzig revine momentan pe locul secund în Bundesliga, cu 32 de puncte, în timp ce Schalke a ajuns la 41 de goluri primite în campionat şi este lanterna roşie, cu 9 puncte.

Afla mai multe despre: andreas ivan- rb leipzig-bundesliga