FOTO | Moment istoric! Cum a reacţionat Lewandowski după ce a marcat primul gol din carieră la Campionatul Mondial

Cupa Mondială

Robert Lewandowski a izbutit să marcheze primul gol din carieră la un Campionat Mondial.

Superstarul Barcelonei a dublat avantajul Poloniei, în minutul 82 al partidei contra Arabiei Saudite, după gafa unui fundaş advers.

Polonezii au deschis scorul prin Zielinski, în minutul 39, din pasa lui Lewandowski.

Lewandowski a izbucnit în lacrimi

După marcarea golului, ”Lewa” nu şi-a mai putut stăpâni emoţiile şi a început să plângă. Lewandowski a reuşit să marcheze la a cincea apariţie în tricoul Poloniei, la un Mondial.

În primul meci de la Campionatul Mondial, atacantul Barcelonei a ratat un penalty, împotriva lui Mexic.

— B/R Football (@brfootball) November 26, 2022

În 2018, ”Lewa” a bifat toate minutele la Campionatul Mondial din Rusia, dar nu a reuşit să marcheze.

Atunci, Polonia a fost eliminată, după ce a terminat grupa pe ultimul loc.

Polonia a câştigat partida cu Arabia Saudită, scor 2-0, şi a acumulat patru puncte după două partide.

Pentru polonezi urmează partida cu Mexic, din ultima etapă a grupelor.

Pentru Robert Lewandowksi a fost golul cu numărul 77 în tricoul naţionalei Poloniei.

articol scris de Teodor Răducanu

Afla mai multe despre: robert lewandowskigolfotoreactieplanspoloniacupa mondiala