FOTO | Protest în rândul fanilor lui Borussia Dortmund. Nemţii, atac la adresa şefilor UEFA

Borussia Dortmund s-a impus cu scorul de 2-0 pe teren propriu împotriva formaţiei din Premier League, Newcastle United, în etapa a 4-a a grupelor UEFA Champions League.

Echipa antrenată de Edin Terzic s-a impus cu scorul de 2-0 pe Signal Iduna Park, împotriva lui Newcastle, locul patru din Premier League, în sezonul trecut.

Niklas Fullkrug a deschis scorul pentru gazde în minutul 26 al partidei, din pasa lui Marcel Sabitzer.

Julian Brandt a dublat avantajul nemţilor iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-0.

Borussia Dortmund a trecut pe primul loc al grupei F, cu şapte puncte din patru meciuri disputate.

Protestul fanilor Borussiei Dortmund

Suporterii echipei "galben-negre" au protestat împotriva noului format al competiţiei, care va intra în vigoare în sezonul viitor.

Nemţii consideră faptul că noul format a fost conceput pentru interesele financiare ale şefilor UEFA, forul fotbalului european.

Partida de pe Signal Iduna Park a fost întreruptă la începutul reprizei secunde, pentru îndepărtarea bancnotelor false aruncate de fanii gazdelor, pe teren, în semn de protest.

Formatul UEFA Champions League se va schimba odată cu sezonul viitor. 36 de echipe vor participa, cu patru în plus faţă de actuala configuraţie.

Astfel, în cadrul competiţiei se vor disputa 189 de meciuri într-un sezon, faţă de cele 125 care se dispută, în prezent.

Elevii lui Edin Terzic şi-au început campania europeană cu un eşec clar împotriva campioanei Franţei, Paris Saint-Germain.

Dortmund a ajuns la trei meciuri consecutive fără eşec în Europa.

Afla mai multe despre: borussia dortmunduefa