FOTO | România a primit penalty după ce arbitrul Skomina a consultat VAR! Centralul a fost chemat la monitor şi a întors joculgalerie foto

Minutul 60 al meciului Islanda - România a adus primul moment în care VAR a ajutat naţionala lui Mirel Rădoi să primească un penalty, în partida de la Reyjkiavik.

Andrei Burcă a fost faultat în careu, la o lovitură liberă executată de Ianis Hagi, fundaşul CFR-ului a fost lovit cu cotul în cap şi, deşi iniţia s-a lăsat faza să continue, arbitrul Damir Skomina a întors jocul şi a consultat VAR, apoi a dat penalty pentru România. La faza dinaintea acordării penalty-ului, Ciprian Tătăruşanu a avut o intervenţie salvatoare, la o fază la care Islanda putea face 3-0.

Damir Skomina a fost chemat să revadă faza de arbitrul de la VAR şi, după două minute de consultări, acesta a decis că trebuie să acorde penalty pentru România.

Alexandru Maxim a executat cu siguranţă, în minutul 63, şi a redus din diferenţă.

Afla mai multe despre: romaniapenaltyvarfotoislanda romania