Francesco Bagnaia îşi păstrează titlu de campion mondial în MotoGP! Jorge Martin, abandon şi lacrimi la finele MP de la Valencia

Moto

Pilotul italian Francesco Bagnaia s-a impus duminică în Marele Premiu de la Valencia şi a câştigat cel de-al doilea titlu de campion mondial consecutiv la MotoGP.

Rivalul lui Bagnaia, pilotul spaniol Jorge Martin a căzut şi a abandonat încă din startul cursei de la Valencia, în turul al şaselea, după un acroşaj cu Marc Marquez, iar italianul de la Ducati a câştigat Gran Premio de la Comunitat Valenciana. Pe locul secund în cursă a venit italianul Fabio di Giannantonio (Gresini), iar pe trei s-a clasat francezul Johann Zarco (Prima Pramac).

Victor Martin a izbucnit în lacrimi după accidentul cu Marquez şi a fost cu greu consolat de oamenii din echipa sa.

În clasamentul general al anului 2023, Francesco Bagnaia a încheiat primul, cu 467 puncte. Pe locul al doilea a terminat Jorge Martin (Prima Pramac), iar locul trei a fost ocupat de italianul Marco Bezzecchi (Mooney VR46).

Afla mai multe despre: motogpfrancesco bagnaiajorge martin