George Russell obţine prima victorie din Formula 1! Dublă pentru el după câştigarea cursei de sprint care i-a asigurat pole-ul. Motiv de bucurie şi pentru Mercedes

Formula 1

George Russell (Mercedes) a obţinut, duminică, prima victorie în Formula 1, el câştigând penultima etapă a sezonului, Sao Paulo Grand Prix.

George Russell a obţinut prima victorie în Formula 1

Russell este al 113-lea câştigător al unei curse de F1. La Sao Paulo, pe locul doi s-a clasat Lewis Hamilton (Mercedes), iar pe trei a terminat Carlos Sainz (Ferrari).

De asemenea, a fost victoria cu numarul 125 pentru Mercedes în Campionatul Mondial de Formula 1.

Cursa n-a fost lipsită de incidente. Deja campion mondial, Max Verstappen s-a acroşat cu Lewsi Hamilton, în turul al şaptelea, iar batavul a primit o penalizare de cinci secunde.

La final, Verstappen a refuzat să-i cedeze locul 6 colegului de echipă, Sergio Perez, iar reacţiile s-au auzit la discuţiile prin radio, la final de cursă.

Ultima etapă, Abu Dhabi Grand Prix, va avea loc la 20 noiembrie, iar aceasta încă are miză la vârf. Este egalitate între Perez si Leclerc, în clasament, pentru locul secund la general.

Afla mai multe despre: formula 1