Ghinion pentru "Bătrâna Doamnă". Napoli a cucerit pentru a şasea oară Cupa Italiei, după ce a învins-o în finală pe Juventus, la penalty-uri

Napoli a câştigat pentru a şasea oară Cupa Italiei, după ce a învins în finală, miercuri, pe Stadio Olimpico din Roma, pe Juventus, la penaltiuri, scor 4-2.

Formaţia antrenată de Gennaro Gattuso a cucerit Cupa Italiei în faţa campioanei en-titre, Juventus Torino. După 90 de minute, scor a fost 0-0. Nu au fost prelungiri, ci s-a trecut direct la loviturile de departajare.

De la 11 metri au marcat toţi jucătorii echipei Napoli care au executat. De la Juventus au ratat Dybala şi Danilo.

Napoli a mai câştigat Cupa Italiei în sezoanele 1961–1962, 1975–1976, 1986–1987, 2011–2012 şi 2013–2014.

Cifre importante după finala Cupei Italiei

• - În 147 de meciuri ca antrenor al lui Napoli, Maurizio Sarri, actual antrenor chiar la Juventus, nu a câştigat niciun trofeu. Gennaro Gattuso a avut nevoie de 17 meciuri pentru a cuceri unul. Şi l-a învins, chiar pe Maurizio Sarri!
  • - Pentru prima dată în cariera sa, Cristiano Ronaldo a pierdut două finale consecutive: Supercupa Italiei în faţa lui Lazio şi Cupa Italiei în faţa lui Napoli