Gică Hagi, prima reacţie după calificarea în turul 3 preliminar al Conference League: ”Am fost mai puternici mental”

Echipa Farul Constanţa a învins joi, în deplasare, scor 3-2, formaţia armeană FC Urartu, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din Conference League. Farul s-a calificat pentru turul al treilea preliminar al Conference League, cu 6-4 scor cumulat.

Campioana României merge în turul 3 al Conference League. Reacţia lui Gică Hagi

Farul a început prost meciul de pe micuţul stadion Urartu, din Yerevan, şi a primit gol în minutul 11, când gazdele au marcat prin Nana Antwi. Armenii au fost periculoşi pe parcursul întregii reprize, în timp ce constănţenilor nu le-a ieşit nimic, jucând slab şi fără nerv.

Partea secundă a început la fel de prostpentru elevii lui Hagi, care au primit gol în minutul 47, de la Leon Sabua. Însă Farul s-a trezit la 0-2, iar Alibec şi-a intrat în rol. Mai întâi a dat pasa pentru golul lui Nedelcu, din minutul 53, apoi a finalizat cu sânge rece, singur cu portarul în minutul 57, după o pasă excelentă venită de la Adrian Mazilu. Alibec a închis meciul în minutul 90+2, când a înscris din careu şi a stabilit scorul final, Urartu – Farul 2-3.

Gică Hagi, antrenorul echipei Farul Constanţa, despre partida de azi.

”Mi-a plăcut 4-5 jucători foarte buni. Ţin să felicit suporterii noştri. Am fost trataţi foarte bine şi mulţumim.

Au o bază sportivă care aseamană cu a noastră. Fotbalul pe care îl joacă ei, îl jucăm şi noi, noi am fost mai puternici mental în repriza secundă. Defensiv nu jucăm aşa bine ca ofensiv.

Luăm foarte multe goluri la început, le-am spus, s-a discutat, dar aşa s-a repetat de când a început campionatul. Trebuie să schimbăm lucrul asta”, a declarat Hagi.

Echipele care au evoluat:

• URARTU: Melikhov - Antwi, Tsymbalyuk, I. Zotko (Mirzoyan 68) - Piloyan, Maragaryan, Salou, Marcos Junior (Dzhikiia 89), Grigoryan (Ozbiliz 79) - Maksimenko, Sabua (Poliakov 79). ANTRENOR: Dmitry Gunko
  • FARUL: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu (K. Boli 81), Borza (Sîrbu 67) - T. Băluţă, Nedelcu (Vînă 81), Grameni (Rivaldinho 31) - Mazilu, Alibec, Benchaib (Artean 30). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Afla mai multe despre: gică hagifarulurartuconference league