Gică Hagi, sincer după egalul cu Hermannstadt: ”Acum jucăm altfel?”

Farul Constanţa a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, luni, pe teren propriu, în compania echipei FC Hermannstadt, în etapa a cincea din Superligă.

Ambele echipe au avut câte un gol anulat pe motiv de ofsaid, Alibec, în minutul 73, respectiv Alhassan, în minutul 66. La finalul meciului, Gică Hagi a oferit mai multe declaraţii şi a menţionat ce nemulţumire a avut.

Hagi şi-ar fi dorit ca echipa lui să marcheze. El susţine că jucătorii lui meritau victoria, deoarece au avut mai multe ocazii de gol decât adversarii din Sibiu.

”Acum jucăm altfel?”

”Trebuia să avem maximum de puncte, dar, din anumite motive, n-au venit golurile sau victoriile. Echipa s-a exprimat bine, poate în prima repriză nu aşa bine, dar în repriza a doua am fost bine. Trebuia să câştigăm, am avut foarte multe ocazii, am adus mingea, am controlat, am construit, am dominat, dar, din păcate, am luat puţin.

Provocarea mea şi a staff-ului este să încercăm să aducem jucătorii să fie bine fizic, trebuie să facem lucrurile calculate, eu zis că suntem pe drumul bun.

Acum jucăm altfel? Toate meciurile le-am dominat, le-am controlat, noi am avut posesia, avem faze fixe, noi dictăm ritmul. Drumul pe care mergem e foarte bun, avem identitatea noastră. Am avut ocazii, singuri în faţa porţii, dar asta e”, a declarat Gică Hagi.

Vineri, FC Argeş a pierdut cu FC U Craiova 1948, 2-0. Sâmbătă, UTA - U. Cluj, scor 2-1 şi Petrolul - Rapid, scor 1-0. Duminică, Universitatea Craiova - Dacia Mioveni, scor 1-0, CFR - FC Botoşani, scor 0-1 şi FCSB - Chindia, scor 3-2. Luni, FC Voluntari şi Sepsi au remizat, scor 0-0.

Afla mai multe despre: hagi-farul-hermannstadt