Gică Popescu, moment de sinceritate după Andorra - România: ”Mă aşteptam la un rezultat mai mare”

Echipa națională

România urmează să joace în runda a doua preliminariilor EURO 2024 contra Belarusului, marţi, de la ora 21:45.

"Tricolorii" vin după succesul sec obţinut în Andorra, 2-0, şi speră că vor continua parcursul bun şi vor obţine toate cele 3 puncte puse în joc pe Arena Naţională.

Gică Popescu a vorbit despre naţionala României, dar şi despre jucătorii Farului care au fost convocaţi.

”Ne bucurăm pentru Borza, pentru Mazilu, pentru Denis că a marcat şi sperăm să o facă şi marţi într-o victorie a naţionalei să plecăm cu 6 puncte. Mă aşteptam la un rezultat mai mare aşa, am jucat totuşi contra Andorrei. Întotdeauna meciul de debut este cel mai important.

Important este că am câştigat, eu mă aştept să avem acelaşi rezultat şi în meciul de acasă care va fi mult mai greu. Eu m-aş mulţumi cu 2-0 (marţi). Nu contează golurile pe care le dăm ci punctele. Este un plus că avem mulţi jucători la echipele naţionale, dar pentru meciul cu Rapid e un minus”, a declarat Gică Popescu la Orange Sport.

Ce spune despre amicalul Farul - Paok:

PAOK, echipa pregătită de către Răzvan Lucescu, a câştigat meciul amical cu Farul Constanţa, scor 3-0,

”(n.r. despre amicalul Farului) Un meci foarte bun pentru tinerii noştri jucători care au fost pentru prima data într-un meci atât de important cu o echipă dintr-un campionat mai puternic. Am jucat contra echipei bune a lui Paok. Ne-am ţinut foarte bine până în minutul 90. Golurile 2 şi 3 le-am primit în minutele 91 şi 94. deci o experienţă foarte bună pt tinerii noştri”, a declarat Gică Popescu.