Gustavo, omul care a provocat eliminarea lui Latovlevici: ”A fost nervos, am încercat să îl calmez. M-a certat” | VIDEO

Gustavo, jucătorul Universităţii Craiova, a vorbit la finalul meciului cu FC Argeş despre momentul cheie al partidei.

Universitatea Craiova a trecut la pas de FC Argeş, scor 3-0, în meciul inaugural al acestei ediţii de play-off din Liga 1.

Gustavo, Roguljic şi Baiaram au adus victoria formaţiei din Bănie.

Dar momentul culminant a avut loc cu aproximativ 20 de minute înainte de finalul partidei.

În decurs de un minut, Latovlevici a încasat două cartonaşe galbene şi a fost eliminat. În ambele faze, Gustavo a fost implicat.

Brazilianul a explicat, la capătul meciului, ce s-a întâmplat la cele două momente în care fundaşul argeşenilor a fost avertizat de arbitrul Istvan Kovacs.

Rămasă în inferioritate numerică, FC Argeş nu a mai putut ameninţa tabela. Mai mult, a mai încasat două goluri până la sfârşitul celor 90 de minute.

Gustavo a ajuns la nouă goluri şi cinci pase decisive în 28 de partide pentru Craiova în acest sezon al Ligii 1.

”Sunt fericit, am ajutat echipa, nu am primit gol, am ieşit de aici cu victorie, am câştigat. Asta e important. Avem şapte victorii la rând, atmosfera e bună. Trebuie să profităm şi să mergem mai departe tot aşa.

Sunt la un moment bun, dar nu doar eu, ci şi echipa şi asta e foarte important.

(n.r. despre eliminarea lui Lato) Am sărit, nu am putut să-l feresc. A fost nervos, am încercat să îl calmez, să îmi cer scuze. M-a certat şi după ştiam că vine tare la mine şi am driblat. Îmi pare rău pentru el”, a declarat Gustavo, la finalul meciului cu FC Argeş.

Ştefan Baiaram, omul care a închis tabela la 3-0, a afirmat că nu se aştepta la o asemenea diferenţă de scor, dar consideră că acest fapt este o dovadă a formei bune pe care o traversează Craiova.

Oltenii au şapte victorii consecutive în ultimele şapte runde din Liga 1.

”Ne bucurăm că am adus cele trei puncte şi că am început cu dreptul acest play-off. A fost un meci greu.

Am făcut un joc bun, nu ne aşteptam la acest scor, dar la ce am arătat pe teren, am arătat că suntem o echipă bună”, a punctat şi Baiaram.

Afla mai multe despre: gustavocraiova