Hagi, avertisment pentru jucătorul său: "Nu a intrat bine. Meciul e un test pentru fiecare". Analiza "Regelui" după Farul - U Craiova 0-3

Farul

Gică Hagi (57 de ani), managerul tehnic al Farului, a reacţionat la finalul înfrângerii suferite de echipa sa, 0-3 cu U Craiova, la Ovidiu. "Regele" a spus că e supărat pe Adi Petre şi a analizat partida, în care elevii săi au fost slabi în defensivă.

Farul a fost învinsă fără drept de apel de U Craiova, 3-0 la Ovidiu, la capătul unui meci care s-a decis încă din prima repriză. La finalul meciului, Gică Hagi a analizat partida şi a recunoscut că elevii săi nu au jucat ce trebuie în apărare, mai ales în prima parte a partidei.

"Un meci în care ofensiv am jucat bine, am început foarte bine. Impusesem ritmul jocului. Am făcut acele greşeli, ei au câştigat toate duelurile, au fost mai puternici ca noi. Au atacat rapid, ne-au pus probleme multe. Trebuie să ne apărăm mai bine. Meciul e făcut din mici detalii. S-au întâmplat atâtea în prima repriză...

O echipă puternică, are atitudine, are forţă, are determinare. Defensiv am făcut mai puţine lucruri. S-au pierdut mingi, contraatacuri.

În repriza a doua am atacat, am avut mingea. Am suferit pe faza defensivă. Trebuie să faci ambele faze foarte bine, mai ales când joci cu o echipă puternică şi în formă, aşa cum e Craiova", a spus Gică Hagi, după meci, la Orange Sport.

Gică Hagi a spus că e supărat pe Adrian Petre, cel care a fost eliminat după un fault dur făcut aiurea la portarul Craiovei, Mirko Pigliacelli. "Regele" i-a transmis un avertisment: "Fiecare meci, pentru fiecare e un test. O să vedem dacă l-a trecut. Vom analiza. Din păcate nu a intrat bine", a mai declarat Gică Hagi.

Farul - U Craiova 0-3, în play-off-ul Ligii 1

Universitatea Craiova a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 3-0, echipa Farul Constanţa, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Ligii 1.

Au marcat Markovic ’15, ’45+2 şi Baiaram ’38.

În minutul 49, Laurenţiu Reghecampf a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru proteste.

În minutul 90+1, de la Farul a fost eliminat Adrian Petre pentru o intrare dură la Pigliacelli.

Farul Constanţa: Aioani – Dussaut, Larie, Artean, De Nooijer – Radaslavescu, Nedelcu (Mladen ’60), Grameni (Purece ’46) – Iancu (Moldoveanu ’75), Betancor (Petre ’45), Sali (Pitu ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp (Găman ’46), Screciu, Bancu – Bic, Al. Creţu (Nistor ’71) – Gustavo (Roguljic ’64), Baiaram (M. Constantin ’81), Ivan – Markovic (Koljic ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Nedelcu ’49 / Bic ‘7, Papp ’19, Markovic ’22, Gustavo ‘46

Cartonaş roşu: Ad. Petre ‘90+1

Arbitri: Cătălin Popa - Sebastian Gheorghe, Vladimir Urzică - Florin Andrei

Observatori: Alexandru Deaconu, Marcel Vasile

Tot sâmbătă, FC Argeş a învins în deplasare, scor 1-0, echipa FC Voluntari.

Partida CFR Cluj – FCSB va avea loc duminică, de la ora 20.30, în direct la Orange Sport 1 şi LIVE VIDEO pe orangesport.ro.

Clasamentul play-off-ului este următorul: 1. CFR Cluj – 45 de puncte, 2. FCSB – 40, 3. Universitatea Craiova – 39, 4. FC Voluntari – 30, 5. Farul Constanţa – 28, 6. FC Argeş – 27.

Afla mai multe despre: gica hagifarulreactieadi petre