Halep - Barty 6-4, 6-1. Ce meci, ce spectacol! Simona a „zburdat” pe teren în meciul cu australianca

Tenis

Simona Halep s-a calificat în finala turneului Rogers Cup, după ce a trecut de Ashleigh Barty (16 WTA) cu 6-4, 6-1. Sportiva din România a avut nevoie de doar o oră şi 11 minute pentru a se impune în faţa australiencei. Numărul unu WTA o va întâlni în finală pe învingătoarea dintre Sloane Stephens (locul 3 WTA) şi Elina Svitolina (locul 5 WTA).

LIVE SCORE | Halep - Barty 6-4, 6-1

Halep şi-a adjudecat primul set în 37 de minute, scor 6-4, după ce a făcut de două ori break, în timp ce adversara sa a câştigat o dată pe serviciul româncei.

În setul al doilea, de 33 de minute, Simona Halep a fost mai categorică, impunându-se cu 6-1, reuşind şi trei breakuri.

Premiul pentru câştigătoarea turneului de la Montreal este de 519.480 de dolari şi 900 de puncte. Învinsa din finală va primi 252.425 de dolari şi 585 de puncte.

Pentru Halep este a cincea finală din acest an, după cele de la Shenzhen, Roland Garros – ambele câştigate, Australian Open şi Roma – pierdute.

Anul trecut, Halep a jucat în semifinale la Rogers Cup, când competiţia s-a disputat la Toronto. Ea a câştigat ediţia din 2016 a acestui turneu, tot la Montreal, iar în 2015 a pierdut în finală, în faţa elveţiencei Belinda Bencic, după ce a abandonat în decisiv.

SETUL II

Simona Halep câştigă pe serviciul adversarei şi merge în finala Rogers Cup.

Halep salvează două mingi de game şi duce scorul la 5-1 în setul secund.

Barty izbuteşte să câştige primul său game în setul secund.

Ce revenire, ce spectacol! Simona Halep întoarce de la 0-40 şi câştigă game-ul, 4-0.

Simona Halep „zburdă” pe teren. La fel ca Garcia în meciul precedent al Simonei Halep, Barty pare să fi pierdut lupta cu sine în setul secund.

Perfect! Game la zero câştigat de numărul unu WTA.

Simona Halep începe bine şi setul doi. Game câştigat pe servicul adversarei.

SETUL I

Simona Halep încheie primul set în stil de mare campioană! Game la zero câştigat de sportiva din România.

Barty îşi face serviciul! Halep va servi pentru câştigarea primului set.

Sportiva din România şi-a regăsit liniştea după discuţia avută cu antrenorul. Game la zero câştigat de Halep.

Simona a cerut intervenţia lui Darren Cahill!

Revenirea din game-ul precedent i-a dat aripi lui Barty, sportiva din Australia câştigă al doilea game consecutiv. 4-3

Rebreak reuşit de sportiva din Australia, după ce Halep a avut două mingi de game.

Halep revine de la 40-15 pentru adversară şi câştigă game-ul cinci, ducând scorul la 4-1.

Simona Halep, prea bună pentru Barty pe propriul serviciu. Momente de slăbiciune arătate de sportiva din Australia. 3-1

Barty îi dă replica Simonei Halep şi se impune la 15 în game-ul trei.

Game rapid câştigat de Simona pe propriul serviciu. 2-0

Barty a avut o minge de game, dar Simona a revenit şi a câştigat primul punct al meciului. Joc solid etalat de sportiva din România, care o alergă pe Barty dintr-o parte în alta a terenului.

A început duelul. Barty va servi prima.

Ce două jucătoare au intrat pe teren şi schimbă câteva mingi de încălzire.

Va fi prima confruntare directă dintre liderul mondial şi sportiva din Australia.

În vârstă de 22 de ani, Barty a cucerit două trofee de-a lungul carierei, ambele în ultimul an (Nottingham - 2018 şi Kuala Lumpur - 2017). Aceata a mai disputat trei finale, la Sydney (2018), Birmingham şi Wuhan (ambele în 2017).

Barty se află în cel mai bun moment al carierei în ceea ce priveşte poziţia din clasamentul WTA.

Calificată în semifinalele Rogers Cup după victoria obţinută în faţa sportivei franceze Caroline Garcia (6 WTA), scor 7-5, 6-1, Simona Halep a obţinut oficial şi biletele pentru turneul Campioanelor de la Singapore, care se va desfăşura în perioada 21-28 octombrie.

Halep a ajuns la 5415 puncte strânse în clasamentul "Race to Singapore" şi nu mai poate pierde calificarea la Turneul Campioanelor, competiţie unde participă anual cele mai bune opt jucătoare ale sezonului.