HC Dunărea Brăila şi CSM Târgu Jiu s-au calificat în grupele EHF European League!

Handbal

HC Dunărea Brăila şi CSM Târgu Jiu s-au calificat, duminică, în grupele EHF European League, a doua competiţie ca valoare din handbalul european feminin.

HC Dunărea Brăila şi CSM Târgu Jiu, în grupele EHF European League

HC Dunărea Brăila s-a calificat în grupele competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa germană BV Borussia 09 Dortmund, cu scorul de 27-22 (13-9), pe teren propriu, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.

• Dunărea a câştigat şi prima manşă, cu scorul de 25-24.

Primul sfert de oră a fost unul echilibrat, după care Dunărea a preluat controlul, iar la pauză brăilencele aveau patru goluri avantaj pe tabelă (13-9). Ecartul maxim a fost de şase goluri, iar în cele din urmă echipa antrenată de Jan Leslie s-a impus cu 27-22.

Pentru Dunărea au marcat Mireya Gonzalez Alvarez 6 goluri, Kristina Liscevic 5, Katarina Jezic 4, Mariam Nadia Mohamed 3, Larissa Fais Munhoz Araujo 2, Jessica Quintino Ribeiro 1, Maria Kanaval 1, Meike Schmelzer 1, Francielle Gomes da Rocha 1, Liliana Da Silva Venancio 1, Kira Trusova (portar) 1, Andreea Popa 1.

• Kira Trusova a avut 18 intervenţii (54,55%), iar Elena Şerban a avut 2 intervenţii (22,22%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Anna-Lena Hausherr 4, Alicia Stolle 4, Maraike Kusian 3, Emma Olsson 3, Lisa Antl 2, Harma Anna Cornelia van Kreij 2, Frida Namo Roenning 2, Carmen Campos Costa 2.

Mici emoţii şi pentru CSM Târgu Jiu

CSM Târgu Jiu s-a calificat în premieră în grupele competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa suedeză Onnereds HK, cu scorul de 26-23 (15-8), pe teren propriu, în manşa secundă din turul al treilea preliminar.

• Finalista Cupei României se impusese şi în prima manşă, cu 29-27, sâmbătă, tot la Târgu Jiu.

Echipa gorjeană a dominat clar prima repriză în meciul al doilea, iar la pauză avea un avans de şapte goluri pe tabelă, 15-8. CSM Târgu Jiu a avut şapte goluri în plus şi în min. 56, 25-18, dar s-a relaxat în ultimele minute şi scandinavele au redus ecartul.

Pentru CSM Târgu Jiu au înscris Andreea Chiricuţă 7 goluri, Ana Ciolan 5, Sabine Klimek 5, Laura Moldovan 3, Andreea Mihart 3, Alexandra Fratilescu Gavrilă 2, Aura Popescu 1.

• Portarul bulgar Ekaterina Djukeva a avut 11 intervenţii (37,93%).

Agerpres

Afla mai multe despre: dunarea brailacsm targu jiudortmundonneredsehf european league