HC Dunărea Brăila, victorie la debutul în grupele EHF European League, după o primă repriză dificilă

Handbal

HC Dunărea Brăila a învins formaţia franceză Chambray Touraine Handball, cu scorul de 27-21 (11-11), duminică, la Buzău, în primul său meci din Grupa B a competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Echipa oaspete a dominat cea mai mare a primei reprize, a condus cu 9-6, dar la pauză scorul a fost egal, 11-11. Dunărea s-a desprins după pauză, echipa antrenată de danezul Jan Leslie Lund câştigând fără emoţii, cu 27-21.

HC Dunărea Brăila, victorioasă la debutul în grupele EHF European League

Golurile formaţiei brăilene au fost marcate de Maria Kanaval 6 goluri, Katarina Jezic 5, Mireya Gonzalez Alvarez 4, Francielle Gomes da Rocha 3, Kristina Liscevic 3, Aneta Udriştioiu 2, Larissa Fais Munhoz Araujo 2, Jessica Quintino Ribeiro 1, Meike Schmelzer 1.

• Kira Trusova a apărat 9 aruncări (40,91%), iar Elena Şerban a apărat un şut (11,11%).

Pentru oaspete au punctat Laura van der Heijden 4 goluri, Jovana Stoiljkovic 4, Melvine Deba 3, Yaelle Morvan 3, Nadia Mielke-Offendal 2, Laugane Pina 2, Clara Monti Danielsson 2, Laurie Puleri 1.

• Agathe Quiniou a apărat 9 şuturi (30%).

Au arbitrat norvegienii Andreas Daviknes Borge şi Magnus Muri Nygren, iar delegat EHF a fost slovacul Peter Dvorsky.

Sâmbătă, în celălalt meci al grupei, Thuringer HC a învins-o pe Lokomotiva Zagreb cu scorul de 28-21, în deplasare.

• Dunărea Brăila va juca următorul meci pe 13 ianuarie, în deplasare, cu Thuringer HC.

Afla mai multe despre: chambryehf european leaguehc dunarea braila