Ianis Hagi, prestaţie ştearsă în Rangers - St. Johnstone. Ce notă a primit în presa din Scoţia

Glasgow Rangers, care şi-a asigurat deja titlul de campioană, a fost eliminată din sferturile de finală ale Cupei Scoţiiei, după ce a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, la loviturile de departajare, de St. Johnstone.

După 90 de minute, scorul a fost 0-0, iar după 120 de minute, 1-1. Au marcat: James Tavernier '117 / Chris Kane '120+2.

Au ratat de la Glasgow Rangers Tavernier şi Kemar Roofe. De la St. Johnstone au marcat toţi jucătorii care au executat loviturile de la 11 metri, astfel că oaspeţii s-au impus cu 4-2.

Ianis Hagi a fost titular, dar a fost prima schimbare efectuată de Steven Gerrard în minutul 68 al partidei.

Internaţionalul român i-a dezamăgit pe scoţieni.
Publicaţia „Ths Scotsman” i-a acordat nota 5, cea mai mică din echipă, şi au motivat alegerea în felul următor: „A fost preferat în faţa lui Scott Wright. A muncit, dar mai degrabă a încercat să îl pună în valoare pe Aribo, decât să aibă el un impact asupra jocului”.

Ce note au primit ceilalţi:

RANGERS: McGregor 7, Tavernier 7, Goldson 7, Helander 7, Barisic 6, Kamara 6, Davis 7, Aribo 6, Hagi 5, Morelos 7, Kent 7

Schimbări: Wright (Hagi 68) 5, Roofe (Morelos 80) 4, Simpson (Helander 110) 2, Defoe (Davis 120) 1

ST JOHNSTONE: Clark 10, Kerr 8, Gordon 7, McCart 7, Rooney 7, Wotherspoon 6, McCann 8, Craig 7, Tanser 7, May 7, Melamed 5

Schimbări: Kane (Melamed 58) 4, Bryson (Wotherspoon 71) 3, O'Halloran (May 75) 3, Tanser (Booth 100) 3

St. Johnstone, locul 6, şi Rangers, locul I, s-au mai întâlnit şi în campionat, miercuri, pe terenul primei echipe, iar scorul a fost 1-1.

Afla mai multe despre: ianis hagirangerscupa scotiei