Ianis Hagi, pus la zid după ce Alaves a fost eliminată din Cupa Regelui: ”Arată prea puţin”

Echipa spaniolă Athletic Bilbao a dispus marţi seara, pe teren propriu, scor 2-0, de echipa Deportivo Alaves, într-un meci din optimile Cupei Spaniei. Învingătorii s-au calificat pentru sferturile de finală.

Ianis Hagi i-a nemulţumit pe spanioli

Meciul de la Bilbao, de pe San Mames, a început cu Alaves forţând în atac şi cu un Ianis Hagi activ. În minutul 5 românul a şutat periculos la poarta gazdelor, dar goalkeeperul Agirrezabala a apărat şutul acestuia. Bilbao a echilibrat jocul şi a reuşit să înscrie în minutul 28, prin Asier Villalibre, care a deschis scorul din pasa lui Oihan Sancet. Tot Villalibre a stabilit rezultatul final în minutul 60, marcând cu o lovitură de cap din centrarea lui Oscar de Marcos.

Athletic Bilbao s-a impus cu 2-0 şi este a doua echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, după FC Sevilla.

La Alaves, antrenorul Luis Garcia l-a păstrat în teren pe Ianis Hagi pe toată durata partidei.

Hagi Jr. nu i-a mulţumit pe spanioli motiv pentru care a primit doar nota 5.

”A avut o şansă şi a terminat-o bine după o pasă de la Blanco, dar a fost puţin. Deşi nimeni nu se îndoieşte de talentul lui cu mingea, realitatea este că îl arată prea puţin”, au scris cei de la noticiasdealava.eus.