Ibrahimovic a devenit cel mai în vârstă marcator din campionatul Italiei. La ce vârstă a înscris suedezul în meciul cu Udinese | VIDEO

AC Milan

Atacantul suedez al echipei AC Milan, Zlatan Ibrahimovic, a devenit, sâmbătă, la 41 de ani şi 166 de zile, cel mai în vârstă marcator din Serie A, graţie golului înscris în meciul cu Udinese, scor 1-3, în etapa a 27-a.

Titular pentru prima dată de la intervenţia chirurgicală la genunchiul stâng, suferită în mai 2022, suedezul a marcat din lovitură de la 11 metri, în minutul 45+9.

Atacantul suedez a ratat iniţial, însă lovitura s-a repetat, deoarece arbitrul a considerat că Beto a intrat în suprafaţa de pedeapsă înainte de executare. La a doua încercare, Ibrahimovic a transformat fără emoţii

Suedezul, care a purtat banderola de căpitan, a depăşit recordul fostului fundaş italian Alessandro Costacurta. Acesta din urmă marcase din penalty, în mai 2007, tot pentru AC Milan şi tot împotriva celor de la Udinese, la vârsta de 41 de ani şi 25 de zile.

Operat la sfârşitul lunii mai, Ibrahimovic, care a fost recent rechemat în naţionala Suediei, şi-a început sezonul pe 26 februarie, cu Atalanta Bergamo (2-0), intrând în joc în ultimul sfert de oră.

Afla mai multe despre: milan