Iga Swiatek, victorie muncită pentru calificarea în sferturile de finală la Wimbledon

Tenis

Jucătoarea de tenis poloneză Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA, s-a calificat duminică în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon după ce a învins-o pe jucătoarea elveţiană Belinda Bencic.

Iga Swiatek (22 de ani, nr 1 WTA) a cedat primul set în meciul disputat în optimile de la Wimbledon împotriva Belindei Bencic (26 de ani, nr 14 WTA). Poloneza a trebuit să se întrebuinţeze serios pentru a câştiga setul al doilea şi s-a impus apoi şi în setul decisiv, după trei ore şi două minute de joc.

Swiatek merge în sferturi după o victorie în trei seturi, 6-7 (4), 7-6(2), 6-3 şi o va întâlni pe câştigătoarea partidei dintre Elina Svitolina şi Victoria Azarenka.

Afla mai multe despre: iga swiatekwimbledon 2023