Ignorat de selecţionerul Southgate, dar iubit de fani. Jucătorul care a primit doar 145 de minute la EURO 2024 a fost ales cel mai bun fotbalist al naţionalei în sezonul trecut

Mijlocaşul Cole Palmer a fost desemnat cel mai bun jucător al naţionalei Angliei în sezonul 2023-24, a anunţat Federaţia Engleză de Fotbal.

Jucătorul echipei Chelsea (22 ani) a fost votat de suporterii selecţionatei ''Three Lions'', devansându-i pe mijlocaşul Jude Bellingham (Real Madrid) şi pe atacantul Bukayo Saka (Arsenal), câştigătorul acestui titlu la precedentele două ediţii.

Palmer a debutat în naţionala Angliei în meciul câştigat cu 2-0 acasă cu Malta, în noiembrie 2023, adunând până acum 9 selecţii, inclusiv cinci la EURO 2024, marcând şi două goluri.

• Doar 145 de minute a primit Cole Palmer la EURO 2024 din partea selecţionerului Gareth Southgate

Unul dintre goluri a fost marcat în finala cu Spania din iulie, după ce îi pasase decisiv lui Ollie Watkins la golul victoriei dramatice din semifinala cu Olanda.

Palmer, care are 6 goluri marcate în acest sezon în 7 partide jucate în Premier, este primul jucător de la Chelsea care câştigă acest trofeu de la actualul antrenor secund al naţionalei, Ashley Cole, în 2010.

Afla mai multe despre: palmer