Incredibil! Cum l-au numit francezii de la L'Equipe pe Mbappe după eliminarea Franţei. Starul lui Real Madrid a primit o notă halucinantă

Deşi au pierdut la limită partida cu Spania din semifinalele EURO 2024, jucătorii Franţei nu au scăpat de furia jurnaliştilor din Hexagon.

Spania este prima finalistă de la EURO 2024, după ce a învins, marţi, în semifinale, cu scorul de 2-1, selecţionata Franţei.

Spania, care a câştigat titlul european în 1964, 2008 şi 2012, s-a impus prin golurile marcate de Lamine Yamal (21) şi Dani Olmo (25), în timp ce pentru Franţa a punctat Kolo Muani (9).

Mbappe, ”corigent” în opinia jurnaliştilor francezi de la L'Equipe

Prestaţia lui Kylian Mbappe, jucătorul care era favorit la titlul de golgheter al turneului înainte de start, a fost în nota partidelor precedente.

Noul star de la Real Madrid a centrat la golul marcat de Randal Kolo Muani în minutul nouă, însă a devenit invizibil după ce Spania a întors rezultatul, în minutul 25.

L'Equipe, cel mai important ziar de sport din Franţa, i-a acordat lui Mbappe nota 3, cea mai mică primită de un jucător aflat pe teren la meciul de aseară, la egalitate cu Kante.

Mai mult decât atât, jurnaliştii din Franţa l-au numit ”incompentent” pe Kylian Mbappe, jucător ce pleacă din Germania cu un singur gol marcat, în faza grupelor, din penalty, contra Poloniei

"Yamal fenomenal, Mbappe incompetent. Autorul unui gol magnific, Lamine Yamal a ajutat Spania să elimine Franţa (2-1) în semifinalele de la EURO 2024. În schimb, Kylian Mbappe a ratat din nou.", a notat L'Equipe