You are here:

Insinuare şocantă! Căpitanul susţine că organizatorii Cupei Mondiale ar prefera ca naţionala sa să fie eliminată: „Da, cred. Nu şi-au respectat promisiunile”

Insinuare şocantă! Căpitanul susţine că organizatorii Cupei Mondiale ar prefera ca naţionala sa să fie eliminată: „Da, cred. Nu şi-au respectat promisiunile”

Cupa Mondială

Comentarii

Căpitanul naţionalei Iranului, Mehdi Taremi, a lansat acuzaţii dure la adresa FIFA şi a sugerat că reprezentativa sa are impresia că organizatorii Cupei Mondiale şi-ar dori eliminarea echipei din competiţie.

Mehdi Taremi acuză FIFA după egalul cu Egipt: "Este o Cupă Mondială dezastruoasă”

Şansele Iranului de a ajunge pentru prima dată în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale depind acum de rezultatele din celelalte grupe, după remiza cu Egipt, scor 1-1, în controversatul "Pride Match" de la Seattle. Iranienii au crezut că au obţinut victoria în prelungiri, însă golul marcat de Shoja Khalilzadeh a fost anulat după intervenţia VAR.

Campania Iranului la Cupa Mondială a fost marcată de restricţii privind deplasările şi acordarea vizelor, dar şi de tensiunile dintre oficialii iranieni şi autorităţile din Statele Unite. După remiza din primul meci cu Noua Zeelandă, Mehdi Taremi a descris turneul drept un "dezastru", iar după partida cu Egipt şi-a reafirmat poziţia.

„Ne plângem de aceste lucruri încă de la început. Este o Cupă Mondială dezastruoasă. Un dezastru. Ca jucători profesionişti, într-o competiţie profesionistă, nu este corect... nu este echitabil... Dacă pentru FIFA este echitabil, foarte bine pentru ei. Dar nu este corect. Cine vrea să ne ajute? Nimeni nu ne ajută. Nimeni”, a declarat atacantul iranian de la Olympiacos.

Taremi a continuat şi a afirmat că nici FIFA, nici preşedintele Gianni Infantino nu şi-au respectat promisiunile.

„Cine trebuie să rezolve această problemă pentru noi? Cine? FIFA? Nu ştiu. Statele Unite? Nu ştiu. Spuneţi-mi doar un nume. Infantino a venit la noi în vestiar după primul meci, cu Noua Zeelandă, şi a spus că va rezolva toate problemele de aici. În realitate, FIFA nu a făcut nimic”, a spus căpitanul Iranului.

Întrebat în conferinţa de presă de la Seattle dacă are impresia că organizatorii Cupei Mondiale, inclusiv FIFA şi autorităţile americane, ar prefera eliminarea Iranului, Taremi nu a ezitat.

„Aici trebuie să luptăm împotriva tuturor. Nu ştiu dacă oamenii îşi doresc asta sau nu, dar din perspectiva noastră, da. Aşa cred”, a răspuns atacantul.

Iran stă la mâna rezultatelor pentru calificarea din grupa de la Cupa Mondială

Reprezentativa Egiptului a obţinut o calificare istorică în 16-imile Cupei Mondiale, după remiza cu Iran, scor 1-1, rezultat care i-a asigurat locul al doilea în grupa G.

Saber a deschis scorul pentru Egipt în minutul 5, iar Rezaeian a egalat pentru Iran în minutul 14. Iran a ratat un penalty în minutul 11, prin Taremi. În minutul 90+3, Khalilzadeh a înscris pentru Iran, însă arbitrul a anulat reuşita pentru ofsaid după analiza VAR.

Egipt a încheiat grupa G pe locul secund, cu 5 puncte, după victoria cu Noua Zeelandă, scor 3-1, şi remiza cu Belgia, scor 1-1.

Iran ocupă locul al treilea, cu 3 puncte, după egalurile cu Belgia, scor 0-0, şi Noua Zeelandă, scor 2-2.

Iranienii trebuie să aştepte rezultatele din celelalte grupe pentru a afla dacă vor obţine calificarea în 16-imi.

„Sunt trist, dar încă sperăm. Întotdeauna dăm tot ce avem mai bun. Jucăm pentru oamenii noştri. Vrem să fie fericiţi pentru că vrem să le aducem bucurie. Vrem să transmitem un mesaj de pace oamenilor din Iran, celor din afara Iranului, FIFA şi tuturor. Dar ceilalţi nu ne oferă pace”, a mai spus Taremi.

Clasament competiţie oferit de Superscore

 

Afla mai multe despre: iran cupa mondialamehdi taremi 

viewscnt
Articole similare