Inter Miami şi Messi, eliminaţi în semifinalele Ligii Campionilor Concacaf

Învinsă cu 2-1 la Fort Lauderdale (Florida) în prima manşă, Inter Miami trebuia să întoarcă rezultatul pentru a trece de CF Monterrey şi a ajunge în semifinalele Ligii Campionilor Concacaf (America de Nord, Centrală şi Caraibe).

Absent din prima manşă, Lionel Messi a fost de această dată titular, alături de prietenul şi fostul său coechipier de la Barcelona, Luis Suarez.

Totuşi, cele două vedete ale clubului din Miami nu au reuşit să împiedice eliminarea echipei lor, care a fost învinsă cu 3-1 la Monterrey. Echipa mexicană a preluat conducerea în minutul 31, graţie unui gol marcat de Brandon Vazquez. Germán Berterame (2-0, min. 58) şi Jesús Gallardo (3-0, min. 64) au majorat scorul, înainte ca Diego Gómez (3-1, min. 85) să salveze situaţia pentru Inter Miami.

Lionel Messi şi partenerii săi sunt, aşadar, eliminaţi din competiţie în sferturile de finală. Monterrey va înfrunta în semifinale pe Columbus Crew, pe 23 şi 30 aprilie.

Afla mai multe despre: leo messiinter miamisua