Ioan Ovidiu Sabău este deja cu gândul la meciul cu CS Mioveni după victoria cu Petrolul: ”Suntem într-o perioadă delicată”

U Cluj

Echipa Universitatea Cluj a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti în etapa a 4-a din Play-out-ul Superligii.

Startul partidei de pe stadionul „Ilie Oană” s-a dat pe o ploaie torenţială, care însă nu i-a deranjat pe oaspeţi. Clujenii au deschis scorul repede, în minutul 10, prin Chipciu, iar în minutul 16 Nistor a stabilit scorul final.

• Petrolul pierde primul meci după o serie de patru victorii consecutive, şi este pe locul secund în clasament, cu 27 de puncte, în timp ce U Cluj se află pe locul 6, cu 23 de puncte.

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul echipei U Cluj, a vorbit despre victoria obţinută azi pe Ilie Oană din Ploieşti.

”Am reuşit să trecem peste probleme de lot, să alergăm foarte mult şi luăm cele trei puncte. Când eşti concentrat şi te lupţi pentru fiecare minge, se vede. Am avut şi a doua repriză două situaţii mari. E o victorie importantă într-un moment foarte delicat pentru noi. Am intrat în istorie, da, pentru că U nu a câştigat niciodată la Ploieşti.

Clasamentul e foarte, foarte strâns. Nu a fost un meci decisiv, dar ştiu că lucrurile se complicau. Ne aşteaptă un meci foarte delicat cu Mioveni, încerc să îmi ţin jucătorii cu picioarele pe pământ, la Mediaş, unde vom juca nu a fost niciodată uşor. Sunt în alertă, ştiu ce înseamnă situaţia în care suntem”, a declarat Sabău după meci.

Echipele care au evoluat:

• PETROLUL: Vâlceanu – Papp (Dumitriu 79), Meijers, Mathaus - Doua, Seto (Purtic 85), Jair Tavares, Grozav, Ţicu - Irobiso, M. Bratu (Jefferson 38). ANTRENOR: Florin Pîrvu
  • U CLUJ: Gorcea - Oancea, Martic, Fl. Ilie, Chipciu – I. Filip, Bic, Goranov (Remacle 85) - Nistor – Mamadou Thiam (Jose Gomes 69), Tescan (G. Simion 62). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Afla mai multe despre: universitatea clujpetrolul ploieşti