Irina Bara şi Ekaterine Gorgodze sunt de neoprit. Victorie dramatică şi calificare în finala turneului de la Montevideo

Tenis

Perechea româno-georgiană Irina Bara/Ekaterine Gorgodze s-a calificat, vineri, în finala probei de dublu din cadrul turneului WTA 125 de la Montevideo, dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a trecut cu 6-2, 7-5 de cuplul Maria Carle (Argentina)/Laura Pigossi (Brazilia).

Bara şi Gorgodze au avut nevoie de o oră şi 18 minute pentru a trece de favoritele numărul patru.

În setul al doilea, Bara şi partenera sa, principalele favorite, au revenit de la 0-3, câştigând cinci game-uri consecutive, apoi au fost egalate, 5-5, făcând diferenţa în finalul de set.

Bara şi Gorgodze au 13 victorii în ultimele lor 14 meciuri de dublu, concretizate în trei titluri consecutive (Karlsruhe WTA 125, Transylvania Open WTA 250 şi Buenos Aires WTA 125).

Perechea româno-georgiană şi-a asigurat un cec de 2.500 de dolari şi 95 de puncte WTA la dublu, iar în finală va întâlni cuplul Carolina Alves (Brazilia)/Marin Bassols Ribera (Spania).

Afla mai multe despre: tenis