Irina Begu a câştigat primul set cu Jessica Pegula, dar apoi a pierdut meciul. Românca părăseşte Roland Garros în optimi

Tenis

Irina-Camelia Begu, locul 63 WTA, a fost eliminată de Jessica Pegula (SUA), locul 11 ATP şi cap de serie numărul 11, luni, în optimi la Roland Garros.

Irina a câştigat primul set, scor 6-4, dar le-a pierdut pe următoarele două, scor 2-6 şi 3-6. Meciul a durat două ore şi opt minute.

Pentru prezenţa în optimi, Begu şi-a asigurat un premiu de 240 de puncte şi 220.000 de euro.

În sferturi, Pegula va evolua cu învingătoarea din meciul dintre Iga Swiatek (Polonia), locul I WTA, şi Qinwen Zheng (China), locul 74 WTA.

Afla mai multe despre: irina begu