ISTORIC | Arabia Saudită a stabilit un nou record după victoria uriaşă cu Argentina. Ce performanţă au reuşit fotbaliştii lui Herve Renard

Cupa Mondială

Cea mai mare ruşine suferită de naţionala Argentinei în istorie s-a petrecut în a treia zi a Mondialului din Qatar. Arabia Saudită a revenit de la 0-1 şi s-a impus în meciul cu reprezentativa lui Messi.

Între minutele 47 şi 53 ale meciului dintre Argentina şi Arabia Saudită, au fost cele mai şocante momente de până acum de la Mondial: Al Shehri şi Al Dawsari au marcat două goluri splendide pentru saudiţi împotriva uneia dintre marile favorite la cucerirea trofeului (VIDEO AICI).

În urma acestui succes, naţionala lui Herve Renard a intrat în istoria fotbalului asiatic. Arabia Saudită a devenit prima reprezentativă de pe acest continent care a marcat mai mult de un gol în poarta Argentinei la o Cupă Mondială.

Argentina - Arabia Saudită 1-2

Argentina a fost învinsă, marţi, cu scorul de 2-1, de selecţionata Arabiei Saudite, într-un meci din Grupa C a Cupei Mondiale din Qatar.

Argentinienii au condus cu 1-0, prin golul marcat în minutul 10 de Lionel Messi, din penalty.

Arabia Saudită s-a impus datorită golurilor înscrise într-un interval scurt de timp de Al-Shehri ’49 şi de Al Dawsari ’53.

• Argentina: Martinez – Tagliafico (Acuna ’71), Otamendi, Romero (Martinez ’59), Molina – Paredes (Fernandez ’59), De Paul – P. Gomez (Alvarez ’59), Messi, Di Maria, L. Martinez
  • Arabia Saudită: Alowais – Alshahrani (Al-Breik ‘90+9), Albulayhi, Altambakti, Abdulhamid – Alfaraj (Al Abed ’45, Al Amri ’89), Almaki, Kanno – Aldawsari, Alshehri (Alganham ’78), Albrikan (Asiri ’89)

Afla mai multe despre: argentina