Iulian Cristea, "radiografiat" după penalty-ul făcut în FCSB - U Craiova 0-2. MM: "Are o problemă" | EXCLUSIV

Mihai Stoica (56 de ani) a dezvăluit "problema" lui Iulian Cristea (27 de ani), fundaşul central al FCSB care a cauzat penalty-ul din care U Craiova a deschis scorul în victoria, 2-0 pe Arena Naţională. Oficialul FCSB a spus că Iulian Cristea îşi foloseşte, câteodată, prea mult fizicul în dueluri.

Iulian Cristea şi Andrei Ivan au avut un contact în careu, în prelungirile primei reprize din derby-ul FCSB - U Craiova 0-2, iar Horaţiu Feşnic a dictat penalty. La aproape 24 de ore după meci, Mihai Stoica a vorbit despre faza penalty-ului şi a dezvăluit "problema" lui Cristea.

Mihai Stoica e de părere că penalty-ul putea fi evitat dacă Iulian Cristea aştepta ajutorul lui Valentin Creţu, care venea să-l dubleze la acea fază, mai ales că Ivan intrase într-un unghi dificil.

"Are o problemă, da. Cristea este cel mai rapid fundaş central român, la ora actuală. Se bazează pe calităţile lui fizice remarcabile, dar câteodată e mai bine să nu. Cred că putea fi blocat Ivan, venea Creţu în faţa lui. Se expune", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.

Iulian Cristea a jucat 28 de meciuri, a marcat o dată şi a livrat trei pase de gol în toate competiţiile acestui sezon cu FCSB.