Jari-Matti Latvala a câştigat Raliul Mexicului

Auto

Finlandezul Jari-Matti Latvala, component al echipei Volkswagen Motorsport, a câştigat Raliul Mexicului, etapa a treia din Campionatul Mondial de Raliuri.

Pilotul în vârstă de 30 de ani a fost cu 1 minut şi 5 secunde mai rapid decât coechipierul său, campionul mondial en titre Sebastien Ogier.

Victoria din Mexic a însemnat primele puncte în acest sezon pentru Jari-Matti Latvala, după două curse dezamăgitoare în Raliul Monte Carlo şi Raliul Suediei.

10. Gorban V. (Eurolamp WRT) +32:37.3

Sebastien Ogier conduce în clasamentul general, cu 77 de puncte. Ogier a câştigat primele două curse ale sezonului 2016 din Campionatul Mondial de Raliuri.

Iată clasamentul piloţilor după 3 runde:
1. Sebastien OGIER - 77 puncte
2. Mads OSTBERG - 42
3. Andreas MIKKELSEN - 33
4. Dani SORDO - 30
5. Hayden PADDON - 29

Raliul Argentinei este următoarea etapă din Campionatul Mondial de Raliuri, în perioada 21-24 aprilie.