Jessica Pegula, adversara Irinei Begu în optimi la Roland Garros

Tenis

Americanca Jessica Pegula, locul 11 WTA şi favorită 11, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale turneului de grand slam de la Roland Garros, fază în care o va întâlni pe Irina Begu.

Pegula a trecut în turul trei de slovena Tamara Zidansek, numărul 25 mondial şi favorită 24, scor 6-1, 7-6 (2), într-o oră şi 27 de minute.

Irina Begu, locul 63 WTA, s-a calificat în optimi trecând de Leolia Jeanjean din Franţa, locul 227 WTA, scor 6-1, 6-4, într-o oră şi 25 de minute.

Begu şi Pegula au mai fost adversare de două ori, în sferturi la Indian Wells 125k în 2020 şi în 16-imi la Melbourne 250 în 2022. Ambele meciuri au fost câştigate de Irina Begu.

Prin accederea în optimi, Begu şi-a asigurat un premiu de 240 de puncte şi 220.000 de euro.

Afla mai multe despre: irina begu