Joyskim Dawa, luat în colimator: "Dă cu tibia în minge de când a venit! Că joacă, e treaba cui îl bagă!" | EXCLUSIV

Joyskim Dawa (26 de ani) a fost luat în colimator, în direct la Orange Sport, după meciul FCSB - Farul 2-3, în care a fost eliminat în minutul 90. Basarab Panduru a atras atenţia că fundaşul central "dă cu tibia în minge" de când a venit la Bucureşti, însă tot este băgat să joace.

Înfrângerea suferită de FCSB împotriva Farului a expus, o dată în plus, slăbiciunea "roş-albaştrilor" la nivelul fundaşilor centrali. Tamm şi Dawa au bâlbâit o minge în propria jumătate şi i-au dat ocazia lui Alibec să scoată eliminrea apărătorului din Camerun.

FCSB a piedut dramatic cu Farul, cu două goluri încasate în prelungirile partidei, iar cel mai şifonat a ieşit Joyskim Dawa, având în vedere scorul. Fundaşul central camerunez a fost eliminat după ce l-a faultat pe Alibec, care plecase în drumul spre gol ca urmare a unei bâlbe în defensiva "roş-albaştrilor".

Dawa a fost eliminat la 2-1 pentru FCSB şi, deşi "a judecat bine faza", eliminarea sa pare că a fost punctul de cotitură pentru echipa lui Mihai Pintilii.

Basarab Panduru a comentat situaţia lui Joyskim Dawa şi a spus că "de când a venit dă tibia în minge" şi "că joacă, e treaba altora că-l bagă".

"Dawa, de când a venit dă cu călcăiul şi cu tibia în minge. A ajuns în situaţia asta. În fotbal trebuie să reparăm nişte lucruri. S-a ajuns să dea cu tibia, el dă cu tibia de când a venit la FCSB. Că joacă, e treaba altora că-l bagă, nu a mea. Dă cu tibia, cum a dat tot timpul şi ajunge în situaţia aia.

El din toate greşelile făcute a ales lucrul cel mai bun. Nu face nici penalty, nu ia gol echipa şi rămâne, în minutul 90, scorul 2-1. A greşit, se întâmplă, dă cu tibia de când a venit. A judecat faza aia bine, după părerea mea", a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

Afla mai multe despre: joyskim dawafcsbbasarab panduru