Jucătorii lui Sepsi, surprinşi de victoria din Supercupă: "Nu mă aşteptam". Ce planuri îndrăzneţe are căpitanul Mitrea: "Ar fi perfect"

Sepsi Sf. Gheorghe

Sepsi a câştigat şi cel de-al doilea trofeu din istoria clubului. După Cupa României cucerită în primăvară, echipa din Sf. Gheorghe s-a impus în faţa CFR-ului şi a luat şi Supercupa.

"Este un sentiment plăcut, mă bucur că echipa şi-a îndeplinit obiectivul si a câştigat Supercupa. Am găsit aici un club transparent, curat şi în care toata lumea trage în aceeaşi direcţie, se vede şi în rezultate" , a declarat Cosmin Matei.

"Mă simt împlinit, dar nu mă aşteptam în doar o lună şi jumătate să mai câştig un alt trofeu. Sunt extrem de fericit, scriem istorie la acest club. Îmi propusesem un trofeu, dar am câştigat două într-o lună şi jumătate.

Sper să mai câştig, putem lua din nou Cupa României, ar fi un an perfect. Vin şi meciurile din cupele europene, sper să aducem puncte pentru România, acesta este obiectivul pe termen scurt. Apoi, campionatul, pe termen lung" , a spus Bogdan Mitrea.

CFR Cluj - Sepsi 1-2

În primul meci din România care a beneficiat de tehnologia VAR, la Arad, în Supercupa României, Sepsi Sf. Gheorghe s-a impus cu 2-1 (1-1) în faţa echipei campioane, CFR Cluj. Clujenii au deschis scorul încă din startul meciului, în minutul 2, prin Păun, care a înscris cu un şut plasat din careu.

Covăsnenii au egalat în al treilea minut de prelungire al primei reprize, când Cosmin Matei a înscris din faţa porţii la centrarea lui Dimitrov.

Golul victoriei lui Sepsi a venit în minutul 85, de la Rondon, care a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Ştefănescu. Roger a fost eliminat în minutul 90+1, primind direct cartonaşul roşu pentru un fault la Francisco Junior.

Ovidiu Haţegan s-a aflat la primul lui meci după infarctul suferit la finalul lunii martie. El a fost arbitru în camera VAR.

• CFR Cluj: Bălgrădean – Braun, Graovac, Yuri, Camora – Bordeianu (min. 86 Roger), Muhar (min. 72 Hoban) – Deac, A. Păun (min. 62 Yeboah), Petrila (min. 86 Gîdea) – Dugandzic (min. 62 Jefte Betancor). Antrenor: Dan Petrescu.
  • Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – R. Dimitrov, Bălaşa, B. Mitrea, A. Dumitrescu – Bărbuţ (min. 60 Bărbuţ), Aganovic (min. 83 Francisco Junior), N. Păun, C. Matei (min. 60 I. Gheorghe) – M. Ştefănescu, Tudorie (min. 76 Rondon). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Afla mai multe despre: sepsi