Jurnaliştii norvegieni au explodat! Sunt revoltaţi de penalty-ul primit de FCSB: ”O cădere ieftină, teatrală, cum să fluieri aşa ceva?”

Formaţia FCSB s-a calificat, joi, în grupele Conference League, trecând în play-off de echipa norvegiană Viking, scor 3-1 în manşa secundă, disputată în deplasare. În tur, scorul a fost 2-1 pentru Viking.

Edjouma a deschis scorul în minutul 2 pentru FCSB, lovitură de cap la centrarea lui Florinel Coman. În minutul 25 portarul Târnovanu l-a agăţat în careu pe Karlsbakk şi Tripic a transformat penalti-ul acordat de arbitru. Cordea a marcat cu un şut de la distanţă în minutul 53, iar în minutul 90+4 Radunovic a transformat un penalti calificând echipa FCSB în grupele Conference League.

Presa din Norvegia a explodat după penalty-ul primit de FCSB şi e de părere că acesta nu a fost unul corect.

„Visul european s-a destrămat după drama de la penalty. Două greşeli de portar şi un penalty discutabil, acordat în prelungiri, înseamnă că visul lui Viking a fost oprit”, au notat jurnaliştii de la VG.

Christian Gauseth, unul dintre experţii site-ului menţionat, a fost mult mai vehement: „Reluările arată că Bjørshol abia îl atinge pe jucătorul român. S-a aruncat, a fost o cădere ieftină. Nu e niciodată penalty acolo. E neobişnuit să fluieri 11 metri la aşa ceva. E ceva teatral, nici măcar nu a fost un tackle”, a reclamat norvegianul, conform sursei citate.

Au evoluat următoarele echipe:

VIKING: Gunnarsson - Bjorshol, Brekolo, Vevatne - Kabron, Lokberg (Sandberg 46’), Solbakken, Fridjonsson, Pattynama (Torsteinbo 46’) – Karlsbakk (Traore 70’), Tripic. ANTRENOR: Morten Jensen

FCSB: Târnovanu – Pantea (Boboc 46’), Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma (Dulca 59’) - Cordea, Miculescu, Oct. Popescu, Fl. Coman - B. Rusu (Oaidă 46’). ANTRENOR: Nicolae Dică

Afla mai multe despre: fcsbconference league