”L-ai avut pe Alibec şi ai zis că nu e bun. Acum te plângi pe la conferinţe”. Vochin nu are milă de Dan Petrescu. Mesaj de la distanţă | EXCLUSIV

Farul Constanța

Echipa Farul Constanţa a învins sîmbătă, pe teren propriu, formaţia Universitatea Craiova, scor 3-2, după un meci în care gazdele au fost conduse de două ori, dar au şi ratat un penalti, prin Denis Alibec.

La Ovidiu, scorul a fost deschis de craioveni, prin Koljic, în minutul 9. Farul a reacţionat rapid şi a egalat prin Louis Munteanu, în minutul 17. Gazdele au pus presiune şi Craiova nu a mai avut ocazii, iar Farul a primit un penalti în minutul 34, după un fault al lui Ndong la Adrian Mazilu. A executat Alibec, dar portarul Popescu a respins şutul atacantului constănţean.

Neagoe a mutat la pauză şi l-a introdus în joc pe Cîmpanu, iar acesta a marcat în minutul 48, după o pasă excelentă a lui Creţu şi o combinaţie cu Koljic. Egalarea a venit în minutul 53, când a înscris Grameni, cu un şut din careu. Farul a marcat golul victoriei din penalti, în minutul 84. Vlădoiu l-a faultat pe Sali în careu, iar arbitrul Adrian Cojocaru a acordat al doilea penalti al meciului. E transformat căpitanul constănţenilor, Larie, şi Farul s-a impsu cu 3-2.

Basarab Panduru şi Andrei Vochin au urmărit partida şi au rămas impresionaţi de efortul depus de Denis Alibec. Cei doi nu îşi explică cum a putut Dan Petrescu să piardă un ”asemenea jucător”.

”Astăzi a fost una din acele zile în care putea sa mai joace 2-3 şi tot nu o băga în poartă. În schimb, ce a făcut pe teren pentru toată echipa lui, inclusiv ocaziile lui, arată că este elementul de periculozitate numărul 1 pentru Farul. Mai ales, mental vorbind, că ei simt că dacă îl au pe Alibec cu ei se simt mai puternici.

Mai avem o replică la conferinţa de presă a lui Petrescu când se tot plânge pe la conferinţe, vezi l-a ai avut pe Alibec, poţi sa zici că nu se potrivea cu stilul tău, dar totuşi ai avut o marfă de calitate în interiorul clubului şi ai zis că nu e bun”, a declarat Andrei Vochin după meci.

”Joacă cel mai bun fotbal a lui din toate timpurile. Asta e un an în care joacă foarte putine minute, dar mi se pare că în momentul ăsta chiar dacă n-a făcut un meci bun, el inventează ceva, pasa aia pentru Sali din nimic. Eu cred că dacă ar pleca la una dintre echipele la care a fost eu cred că ar juca, nu ar sta rezervă niciodată! Nu ai ce să îi reproşezi în momentul ăsta”, a declarat Basarab Panduru.

Echipele care au evoluat:

• FARUL: Aioani – K. Boli (Sîrbu 78), Larie, Kiki, Borza (Marins 66) - Artean, Nedelcu, Grameni (Casap 78) - Alibec, L. Munteanu (Sali 78), Ad. Mazilu (Mateus Criciuma 66). ANTRENOR: Gheorghe Hagi
  • UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Ndong - Al. Creţu, Mateiu, Căpăţînă (Roguljic 46) – Baiaram (Cîmpanu 46), Koljic (Markovic 63), A. Ivan (Rivaldinho 80). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Afla mai multe despre: denis alibecfarulcfrdan petrescu