”L-am tot luat la mişto, dar acum ştiu ce poate”. Marian Aioani şi-a subestimat fostul coleg care s-a răzbunat în Rapid - Farul

Rapid

Echipa campioană a României, Farul Constanţa a învins vineri seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Rapid Bucureşti, în primul meci din play-off-ul Superligii.

Marian Aioani, concluzii după Farul - Rapid

Farul a deschis scorul în minutul 23, când Grameni a centrat perfect pentru Louis Munteanu şi acesta a înscris din careu. Constănţenii au trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 32, când Vînă a încercat să îl dribleze pe portarul Aioani, însă nu a reuşit. Oaspeţii au făcut totuşi 2-0 în minutul 55, prin Louis Munteanu, care a marcat din pasa lui Ionuţ Cojocaru.

După cinci minute Albion Rrahmani a ratat pentru Rapid, trimiţând peste poartă, iar în minutul 67 Răzvan Oaidă i-a lăsat pe giuleşteni în zece, fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben.

Ionuţ Vînă a trimis în bară, în minutul 78, dar gazdele au primit un penalti trei minute mai târziu – Rivaldinho lovindu-l pe Paul Iacob, în careu, şi Albion Rrahmani a transformat reducând din diferenţă. Gazdele nu au reuşit însă să egaleze şi Rapid începe play-off-ul cu o înfrângere.

Marian Aioani şi-a înfruntat pentru prima dată fosta echipă şi a dezvăluit că a pierdut un pariu co fostul coleg, Louis Munteanu.

„Nu am intrat cu aceeaşi ambiţie şi determinare, cu acelaşi spirit de luptă. Ne-am revenit foarte târziu. Acel spirit a apărut după ce am luat cartonaşul roşu.

Nu a fost o întâlnire prea bună cu Munteanu. Vorbesc mereu cu Louis, este fratele meu mai mic. M-a avertizat din momentul în care am plecat. L-am tot luat la mişto, acum bravo lui! Ştiu ce poate. E un atacant foarte bun, un băiat deosebit. Vreau să îi urez multă baftă.

Cred că ţine numai de noi să avem acel spirit, să avem o mentalitate bună. În meciurile astea trebuie să lupţi, să bagi capul în crampoane. Am ratat multe ocazii, nu au voie să ai asemenea ratări, Am ratat şi cu poarta goală! Ei au ajuns de două ori, apoi au mai avut ceva situaţii pe final.

Habar nu am ce s-a întâmplat cu noi în seara asta. Probabil vom găsi răspunsurile când ne vom reîntâlni. Lupta rămâne deschisă la titlu”, a spus Marian Aioani la Orange Sport.

În clasamentul play-off-ului FCSB este lider cu 32 de puncte, Rapid ocupă locul secund, cu 28 de pucte, iar Farul se află pe poziţia a patra, cu 25 de puncte.

Echipele care au evoluat:

• RAPID: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu (Borza 70) – Hromada (Petrila 46), Hasani (Al. Albu 46), Oaidă – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye), A. Rrahmani, Papeau (Burmaz 63). ANTRENOR: Cristiano Bergodi
  • FARUL: Buzbuchi – K. Boli, M. Popescu, Gustavo Marins (Al. Stoian 89), Cr. Ganea - Vînă, Queiros, Grameni (Dănuleasa 89) - R. Deaconu (Kiki 70), L. Munteanu (Rivaldinho 75), I. Cojocaru (Andronache 75). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Afla mai multe despre: marian aioanilouis munteanurapidfarul