La Liga | Remiză albă între Atletico Madrid şi Espanol. Alaves, victoria la San Sebastian

La Liga

Echipa spaniolă Atletico Madrid a terminat la eegalitate miercuri seara, pe teren propriu, scor 0-0, cu Espanol Barcelona, într-un meci din etapa a treia a campionatului Spaniei. În aceeaşi etapă, Alaves s-a impus în deplasare, la San Sebastian, 2-1 cu Real Sociedad.

Pe stadionul Civitas Metropolitano, „plăpumarii” au atacat şi au încercat să suprindă apărarea catalanilor, dar reduta construită de tehnicianul Manolo Gonzalez nu a putut fi depăşită de elevii lui Simeone, iar partida s-a încheiat cu scor alb, 0-0.

Cu acest egal, Atletico este pe locul 4, cu 5 puncte, iar Espanol pe 18, cu primul punct câştigat în noul sezon.

Într-un alt meci, Alaves a reuşit prima victorie în campionat. Bascii au învins pe Real Sociedad, chiar la San Sebastian, cu 2-1. Gazdele au deschis scorul, prin Mendez, în minutul 32, însă oaspeţii s-au impus cu golurile lui Villalibre, din penalti, în minutul 45+5, şi Martinez, în minutul 77.

În clasament, Alaves este pe 10, cu 4 puncte, iar Real Sociedad se află pe 12, cu 3 puncte.

Afla mai multe despre: atletico madridespanolla liga