Lando Norris va pleca din pole position în Marele Premiu al Ungariei! Cum arată grila de start din Formula 1

Formula 1

Pilotul Lando Norris (McLaren) s-a impus în calificările Marelui Premiu de Formula 1 al Ungariei şi va pleca din pole position în cursa de duminică.

Întrecerea de pe circuitul de la Hungaroring a avut parte şi de ploaie, iar echipa McLaren a reuşit dubla – locurile 1 şi 2 în calificări, pentru prima oară după 12 ani – ultima oară s-a întâmplat în 2012, la Interlagos.

Landor Norris s-a clasat primul şi va pleca din pole position în cursa de duminică. Pe locul secund a venit coechipierul său, australianul Oscar Piastri, în timp ce campionul mondial en-titre, olandezul Max Verstappen (Red Bull) s-a clasat pe locul al treilea. A fost una dintre cele mai strânse curse ale sezonului.

Afla mai multe despre: lando norrismarele premiu al ungariei formula 1