Laszlo Boloni, o nouă victorie în Ligue 1! Metz a dat lovitura la capătul unui meci dramatic

Ligue 1

Echipa franceză FC Metz, antrenată de românul Laszlo Bölöni, a învins duminică, în deplasare, scor 3-2, formaţia Lorient, în etapa a 13-a din Ligue 1.

O nouă victorie pentru Laszlo Boloni în Ligue 1! Metz a dat lovitura la capătul unui meci dramatic

Echipa lui Bölöni a deschis scorul încă din primul minut, prin Sabaly, dar gazdele au reuşit să revină pe tabelă în prima repriză. Faivre a egalat în minutul 7, iar Kroupi a adus în avantaj pe Lorient, în minutul 22. Metz a egalat în minutul 65, prin fundaşul Ismael Traore. Pentru ca în minutul 83 să preia conducerea, după un penalti transformat de Ablie Jallow.

Metz s-a impus cu 3-2 şi echipa antrenată de Bölöni se află pe locul 9 în clasament, cu 16 puncte.

Boloni şi-a prelungit contractul cu Metz

Tehnicianul Ladislau Boloni, în vârstă de 70 de ani, şi-a prelungit contractul cu FC Metz în luna septembrie.

Boloni şi staful său şi-au prelungit contractele, care expirau anul viitor, pentru încă un sezon, până în iunie 2025.

Boloni a preluat echipa în vara anului 2022, alături de Pierre Dréossi, care fusese numit director de fotbal, şi a preluat frâiele echipei Metz, aflată atunci în Ligue 2 BKT. El a reuşit să promoveze echipa în prima ligă franceză.

Christophe Delmotte, antrenor secund, Christophe Marichez, antrenor cu portarii, Florian Simon, preparator fizic şi Sébastien Roi, antrenor secund responsabil cu video, şi-au prelungit de asemenea contractele.

Afla mai multe despre: laszlo bolonimetzligue 1franta