Lewandowski, ratare monumentală cu poarta goală într-un moment crucial din Real Madrid - Barcelona!

Real Madrid

Robert Lewandowski, golgheterul detaşat în acest sezon din LaLiga, cu nouă reuşite în opt meciuri, a fost protagonistul unei ratări mari în Real Madrid - Barcelona.

Lewandowski, uriaşă în Real Madrid - Barcelona

În etapa a noua din actuala ediţie a LaLiga, are loc primul El Clasico al sezonului. Cei de la Real Madrid vor fi gazdele, urmând să primească vizita Barcelonei duminică, de la ora 17:15. Real Madrid - Barcelona e în direct pe Orange Sport 1 şi Orangesport.ro.

Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru Real Madrid, care a deschis scorul rapid prin Benzema. Din Courtois, mingea a ricoşat la atacantul francez, care a marcat în startul El Clasico.

Un moment crucial a avut loc în minutul 25, după ce campioana Spaniei a deschis scorul.

În minutul 25, Barcelona ar fi putut egala şi soarta derby-ului se putea schimba. Catalanii au construit pe partea dreaptă şi au trimis mingea la a doua bară, de unde Robert Lewandowski nu a reuşit să înscrie cu poarta goală.

Polonezul a trimis mult peste transversală din doi metri, spre disperarea fanilor catalani.

Faza i-a oferit şansa lui Real Madrid să se distanţeze, iar Valverde a marcat pentru 2-0 în minutul 35, printr-un şut superb de la distanţă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit într-un amical în această vară, încheiat cu victoria Barcelonei, scor 1-0.

Afla mai multe despre: real madrid barcelonael clasico