Lewis Hamilton a fost cel mai rapid în calificările MP al Turciei, dar va pleca de le locul 11 în cursă. Prima poziţie pe grilă va fi ocupaă de Valtteri Bottas

Formula 1

Britanicul Lewis Hamilton (mercedes) a fost cel mai rapid pilot în calificările Marelui Premiu al Turciei, a XVI-a a Campionatului Mondial de Formula 1, care au avut loc, sâmbătă, pe circuitul Istanbul Park.

Totuşi, liderul clasamentului piloţilor va fi locul 11 al grilei, din cauza unei penalizări de zece poziţii, primită pentru schimbarea unei componente a unităţii de propulsie.

Primul loc pe grila de start va fi ocupat de colegul lui Hamilton, finlandezul Valtteri Bottas. El va fi urmat urmat de olandezul Max Verstappen (Red Bull), de Charles Leclerc din Monaco (Ferrari) şi de francezul Pierre Gasly (Alpha Tauri).

Pe locurile 5-10 vor fi în ordine spaniolul Fernando Alonso (Alpine), mexicanul Sergio Perez (Red Bull), britanicul Lando Norris (McLaren-Merecdes), canadianul Lance Strolll (Aston Martin), japonezul Yuki Tsunoda (Alpha Tauri) şi germanul Sebastian Vettel (Aston Martin).

Cursa de la Istanbul este programată duminică, de la ora 15.00, la Telekom Sport.

Afla mai multe despre: formula 1calificarimarele premiu al turciei