LIVE BLOG CM 2018 | Mai dramatic de-atât nu se putea! Croaţia o bate pe Rusia la penalty-uri, după un meci nebun. Ştim semifinalelegalerie foto

Cupa Mondială

Franţa - Belgia şi Anglia - Croaţia sunt semifinalele Campionatului Mondial. Gazda Rusia a fost eliminată dramatic, la penalty-uri, de Croaţia, la capătul unui meci cu răsturnări incredibile de scor.

• Anglia s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial, după ce a învins-o pe Suedia, scor 2-0. Maguire şi Dele Alli au semnat golurile trupei lui Southgate.
  • Croaţia a obţinut biletele pentru semifinale, după un meci nebun cu Rusia. Croaţii s-au impus la penalty-uri, scor 3-4, după ce în 120 de minute scorul a fost egal, 2-2.

Rusia - Croaţia 2-2 (Cheryhsev 31', Fernandes 115` / Kramaric 40', Vida 101`)

Echipele de start:

Rusia: Akinfeev - Fernandes, Kutepov, S. Igashevich, Kudriashov -  Zobnin, Kuziaev - Samedov (Erokhin 54'), Golovin, Cheryshev (Smolov 67') -  Dzyuba (Gazinskiy 79').

Croaţia: Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (Pivaric 74') - Rakitic, Modric - Rebic, Kramaric (Kovacic 88'), Perisic (Brozovic 63') - Mandzukic.

3-4. Rakitic marchează şi Croaţia e în semifinale.

3-3. Kuziaev înscrie.

2-3. Vida înscrie. Rusia e obligată să marcheze.

2-2. Gol Ignashevich. Ruşii rămân în cărţi.

1-2. Modric are un noroc uriaş şi marchează.

1-1. Fernandes trimite catastrofal şi ratează.

1-1. Akinfeev îi apără şutul lui Kovacic

1-1. Dzagoev trimite bine. Gol Rusia.

0-1. Brozovic transformă. Avantaj Croaţia, după prima serie.

0-0. Smolov vrea scăriţă, dar bate prost şi Subasic apără.

Min. 120: Avem penalty-uri!!!

Min. 115: GOOOL RUSIA! Fernandes marchează, tot cu capul, şi meciul se îndreaptă spre penalty-uri.

Min. 106: A început a doua repriză de prelungiri.

Min. 105: S-a terminat prima repriză.

Min. 101: GOOOL CROAŢIA. Vida reuşeşte să marcheze, cu o lovitură norocoasă de cap.

Min 91: Se reia jocul.

Finalul celor 90 de minute! Avem prelungiri în ultimul meci din sferturile Cupei Mondiale.

Min. 72: Ratare, Rusia! Dzyuba se înalţă în mijlocul careului de 16 metri advers, dar trimite peste poartă.

Min. 67: Schimbare la Rusia! Iese autorul golului de 1-0, Cheryshev, şi intră Smolov.

Min. 60: Bară, Croaţia! Perisic loveşte bara, cu un şut din apropiere. Croaţii îşi pun mâinile în cap.

Min. 52: Ocazie, Croaţia. Kramaric a încercat să înscrie printr-o execuţie acrobatică - foarfecă de la 16 metri - dar Akinfeev a reţinut fără probleme.

Min. 46: S-a reluat jocul.

PAUZĂ la Soci, după o repriză foarte disputată.

Min. 40: GOOOL, Croaţia! Kramaric egalează cu o lovitură de cap, după o centrare ideală a lui Mandzukic, care a pătruns frumos în flancul stâng.

Min. 31: GOOOL, Rusia! Execuţie fantastică a lui Denis Cheryshev: şut de la 25 de metri, după un un-doi cu Dzyuba. Este cel de-al patrulea gol înscris de Cheryshev la acest turneu final. Şi ce goluri! Unul mai frumos decât celălalt.

Min. 7: Ocazie, Croaţia! Rebic trimite peste poartă cu capul, din şase metri, după o pasă cu capul a lui Lovren. Partida începe promiţător. Cele două echipe nu se feresc să atace.

Min. 1: A început meciul de la Soci!

SUEDIA - ANGLIA 0-2 (Maguire 30, Alli 58)

ECHIPELE DE START:

SUEDIA: Olsen - Krafth, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg - Berg, Toivonen

ANGLIA: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Dele Alli, Henderson, Lingard, Young - Sterling, Kane

Min. 90+5. Fluier final. Anglia e în semifinale.

Min. 90: Cinci minute suplimentare.

Min. 66: Maguire putea să facă ”dubla”, dar a trimis în peluză, dintr-o poziţie excelentă.

Min. 62: OCAZIE URIAŞĂ SUEDIA! Claesson şutează, dar Pickford scoate senzaţional.

Min. 58: GOOOL ANGLIA! Dele Alli duce scorul la 2-0, după ce reia cu capul centrarea lui Lingard.

Min. 47: OCAZIE MARE DE GOL PENTRU SUEDIA! Lovitura de cap a lui Berg e scoasă fantastic de Pickford

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45: Pauză la Samara.

Golul englezilor a fost sărbătorit la maximum la Bristol

Min. 30: GOOOL ANGLIA! Maguire înscrie cu capul, după o centrare a lui Young.

Min. 15: Start echilibrat de partidă. Nicio formaţie nu riscă absolut nimic.

Min. 1: A început meciul

Suedia şi Anglia se află în faţa unui moment uriaş la Campionatul Mondial. Niciuna dintre cele două naţionale nu s-a mai calificat în semifinale de aproape un sfert de secol. Nordicii au ajuns ultima dată între cele mai bune patru echipe ale competiţiei în 1994, atunci când au eliminat-o în sferturi pe România. În schimb, ultima dată când britanicii au jucat o semifinală la un Campionat Mondial s-a întâmplat în 1990.

Rusia - Croaţia (Ora 21:00)

Prima participare a Croaţiei la un Campionat Mondial a fost şi cea mai bună din istorie. În 1998, naţionala condusă din teren de Davor Şuker a câştigat finala mică în faţa Olandei. Acum, e din nou la un pas de semifinale.

De partea cealaltă, Rusia a jucat şi ea o finală mică, în 1966. Sub steagul Uniunii Sovietice, gazda Mondialului din acest an a pierdut lupta pentru locul al treilea cu Portugalia lui Eusebio.

Echipele probabile:

• Rusia (4-2-3-1): Akinfeev; Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Kudryashov; Gazinskiy, Zobnin; Samedov, Golovin, Cheryshev; Dzyuba
  • Croaţia (4-3-3): Subasic; Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic; Rakitic, Brozovic, Modric; Rebic, Mandzukic, Perisic

Afla mai multe despre: campionatul mondialsamararusiasuediaanglia