Olanda - Anglia, 1-2. Ollie Watkins, înlocuitorul lui Harry Kane, declanşează nebunia în prelungiri şi o trimite pe Anglia în finala cu Spaniagalerie foto

EURO

Anglia s-a impus împotriva Olandei cu scorul de 2-1 şi s-a calificat în finala EURO 2024. Spania va fi adversara englezilor în actul final al Campionatului European din Germania.

Olanda - Anglia 1-2 (Simons 7 / Kane 18, Watkins 90)

Echipele de start:

• Olanda: Verbruggen - Ake, Van Dijk, De Vrij, Dumfries - Schouten, Reijnders - Simons, Gakpo, Malen - Depay
  • Rezerve: Bijlow, Van de Ven, Flekken, Blind, Veerman, Zirkzee, Frimpong, Gravenberch, Brobbey, Bergwijn, Wijnaldum, Weghorst, Maatsen, Geertruida, De Ligt
  • Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Rice, Mainoo - Bellingham, Saka, Foden - Kane
  • Rezerve: Shaw, Alexander-Arnold, Ramsdale, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Henderson, Palmer, Wharton

Min 90+5: Final de partidă!

Min 90: GOOOOOOOOL ANGLIA! Ollie Watkins reuşeşte să trimită un şut în plasa laterală dintr-o poziţie dificilă, în marcajul lui De Vrij, din partea dreaptă a careului.

Min 88: Cole Palmer, înlocuitorul lui Phil Foden, trimite un şut peste poarta neerlandezilor, din partea dreaptă a careului.

Min 79: Saka trece pe lângă golul de 2-1. Fotbalistul lui Arsenal a reuşit să introducă mingea în poartă, dar a fost prins într-o poziţie neregulamentară.

Min 77: Simons îşi încearcă norocul cu un voleu, dar execuţia sa nu îi pune probleme portarului Pickford.

Min 65: Şutul lui Van Dijk din careu este respins de Pickford, în corner. Portarul englez boxează balonul.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45+5: Final de primă repriză.

Min 45+2: Ake deviază o minge pe spate, care trece pe lângă poarta lui Pickford.

Min 39: Phil Foden primeşte mingea de la Mainoo. Şutul său din 16 metri reuşeşte să-i pună probleme lui Verbruggen, care prinde balonul.

Min 32: Bară Anglia! Foden şutează excelent, dar mingea loveşte bara şi iese în afara terenului.

Min 30: Ocazie uriaşă Olanda! Dumfries loveşte cu capul, iar mingea loveşte transversala.

Min 23: Ocazie uriaşă Anglia! Dumfries salvează la limită la şutul lui Foden.

Min 18: GOOOOOOOL Anglia! Harry Kane restabileşte egalitatea!

Min 17: Penalty pentru Anglia! VAR-ul a intervenit, iar arbitrul Zwayer dictează lovitură de la 11 metri după un fault al lui Dumfries la Kane.

Min 14: Ocazie Anglia! Harry Kane şutează peste poartă din interiorul careului.

Min 7: GOOOOOOL Olanda! Xavi Simons înscrie cu un şut extraordinar.

Min 1: A început meciul!

Olanda şi Anglia se vor înfrunta miercuri seară la Dortmund (22:00 - ora României) în cea de-a doua semifinală de la EURO 2024. Câştigătoarea va întâlni, în finală, pe 14 iulie, naţionala Spaniei.

• 9 goluri a marcat Olanda la acest campionat european.
  • 4 goluri a marcat Anglia în timpul regulamentar de joc.

Ultima confruntare dintre cele două, s-a terminat cu victoria olandezilor în prelungiri, scor 3-1. Meciul s-a jucat în 2019, în UEFA Nations League.

Germanul Felix Zwayer va arbitra semifinala de la EURO 2024 dintre Anglia şi Olanda, care se va disputa miercuri seara la Dortmund.

Afla mai multe despre: olandaangliaeuro